Útočili na Romy a vraždili, teď stojí před soudem

Budapešť - V Maďarsku začal jeden z nejsledovanějších procesů v historii maďarské kriminalistiky. Před soudem se zodpovídá čtveřice mužů podezřelých ze série protiromských útoků před třemi lety. Zemřelo při nich šest lidí, včetně pětiletého dítěte. Dalších pět lidí bylo zraněno. Policie marně pátrala po členech vražedného komanda více než rok. Nedostatky v maďarském právním systému brání tomu, aby se útokům dalo předcházet nebo na ně odpovídajícím způsobem reagovat. Dnes prokuratura několik hodin četla obžalobu, proces pokračuje příští týden. Trvat by měl do 13 července, rozsudek zřejmě padne až během příštího roku.

Proces se těší značné pozornosti veřejnosti. Do jednací síně se dostala pouze polovina registrovaných novinářů. Obžalovaní na otázky reagovali potichu. Na veřejnosti se objevili poprvé bez zamaskovaných tváří. Cukráře, zvukaře, vyhazovače a bývalého vojáka mírových sil KFOR spojila právě fanatická nenávist vůči Romům. V Česku jsou připodobňováni k vítkovským žhářům.

Komando terorizovalo romské osady nočními přepady v roce 2008 a 2009. Ohroženo bylo celkem 55 lidí. Útočníci při nich použili zápalné láhve a střelné zbraně. „Maďarské úřady jsou povinny zabránit diskriminaci a zajistit spravedlnost pro oběti zločinů páchaných z nenávisti,“ uvedl Nicola Duckworth z Amnesty International.

Video Vstup a reportáž Ladislava Kerekeše
video

Vstup a reportáž Ladislava Kerekeše

Vstup a reportáž Ladislava Kerekeše

U 25.3.

Reportáž Barbory Jelínkové

Telefonát Ladislava Kerekeše

Orbán Kolompár, předseda romské samosprávy:

„Chorobné vraždění skončilo, dva roky nemohli Romové v Maďarsku žít v klidu, dva roky nemohli spát, protože se báli o životy svých dětí.“

Útočící skupinu nalezla policie podle mobilních telefonů a stop DNA. Zakročila zrovna v době, kdy čtveřice v Debrecíně připravovala další útok. Při policejní razii se našly zbraně, mapy a další materiál, který nasvědčuje, že právě tito muži mají na svědomí šest vražd.

Obviněným hrozí až doživotní trest

Jeden ze zadržených odmítl vypovídat, další tři vypovídali. Svou vinu však popírají. „Teď jim hrozí podle míry provinění od patnácti let až doživotí. Případ tehdy vyostřil atmosféru, Romové dokonce chystali hromadnou emigraci,“ podotkl Attila Petöfi z Národního vyšetřovacího úřadu.

Proces by měl trvat jednacích 34 dnů. Vypovídat bude přes 160 svědků. Po prvním kole by mělo přijít na řadu vyhodnocování a porada soudu.

Maďarské zákony podněcování k rasové nenávisti trestají. Počet obvinění a rozsudků v případě rasově motivovaných útoků je ale nižší než počet hlášení, která o takových útocích dostávají nevládní organizace. Maďarská policie uvádí, že v roce 2008 bylo v zemi 12 rasově motivovaných útoků na romské komunity, v roce 2009 jich bylo šest. Nevládní organizace ovšem zaznamenaly v roce 2009 25 rasově motivovaných útoků a 17 v roce 2008.

Tento rozpor se přičítá tomu, že oběti o zločinech z nenávisti vždy neinformují, protože se bojí. Stává se také, že policie a prokurátoři nevyhodnotí zločin jako rasově motivovaný. Mnoho obětí, s nimiž hovořili zástupci Amnesty International, bylo traumatizováno a nevědělo, kde hledat podporu.

Pravicoví extremisté mají podporu ve straně Jobbik

Hlavní oporou pravicových extremistů je krajně pravicové Hnutí za lepší Maďarsko (maďarsky Jobbik). Strana vznikla v roce 2003, výrazně podněcovala i politické nepokoje a demonstrace proti tehdejšímu premiéru Ferenci Gyurcsánymu v Budapešti na podzim 2006. Založila také polovojenskou organizaci Maďarská garda. Tu soud zakázal.

V červnu 2009 Jobbik, jehož hlavní heslo zní „Maďarsko patří Maďarům“, uspěl ve volbách do Evropského parlamentu. Mandáty získal právě kvůli příslibu zavedení pořádku, především vůči romské kriminalitě.