Libyjští povstalci dobyli Adžedábíju

Tripolis - Libyjští povstalci se dnes ráno znovu zmocnili města Adžedábíja na východě země. Síly věrné vůdci Muammaru Kaddáfímu v tomto strategickém městě v pátek ostřelovala letadla mezinárodní koalice. Dnes byly podle zpravodajů agentury AFP obranné pozice vládních sil u východní brány města prázdné a na místě byly jen ohořelé tanky. Povstalci se dostali i do 70 kilometrů vzdálené Brigy. Zahraniční koalice dnes bombardovala vojenské cíle na východním předměstí libyjské metropole Tripolisu. Koalice zaútočila i na pozice libyjských prorežimních sil na předměstích Misuráty. Kaddáfího jednotky ovšem město sevřely ze všech stran Misurátu a město opět tvrdě ostřelovaly.

Adžedábíja leží asi 160 kilometrů jižně od bašty povstalců Benghází. Povstalci využili koaličních náletů a do města pronikli v pátek večer. Ve východní části hlavního města byly v noci podle libyjské televize, na kterou se odvolává AFP, slyšet nejméně tři silné exploze. „Nechali tady zbraně a munici. Porazili jsme je a oni utekli. Dnes je to Adžedábíja a zítra, dá-li Bůh, bude následovat Briga, Rás Lanůf, Syrta, Misuráta, Tripolis a Závija,“ řekl jeden z povstalců. Stažení libyjských jednotek z Adžedábíje novinářům potvrdil náměstek libyjského ministra zahraničí.

Povstalci ráno tancovali na tancích, stříleli do vzduchu a troubili klaksony. „Bez letadel bychom to nedokázali,“ řekl podle agentury AP osmatřicetiletý Ahmad. Dobytí Adžedábíje podle Reuters po dvou týdnech pro povstalce představuje morální vzpruhu.

Video Povstalci se zmocnili dalšího města
video

Povstalci se zmocnili dalšího města

Mezinárodní spojenci dnes při náletech zasáhli předměstí Misuráty, odkud oddíly věrné Kaddáfímu toto město ovládané povstalci ostřelovali. Spojenci údajně zasáhli muniční sklad letecké základny na jihu města. Ostřelování poté dočasně polevilo, ale odpoledne se město opět ocitlo pod těžkou palbou Kaddáfího oddílů mimo jiné z děl a minometů. Podle dalšího obyvatele si boje v Misurátě za uplynulý týden vyžádaly 115 obětí. Odstřelovači prý na civilisty stříleli ze střech.

Zahraniční koalice dnes bombardovala i vojenské cíle na východním předměstí Tripolisu. Ve této části byly v noci podle libyjské televize slyšet nejméně tři silné exploze. Není jasné, zda šlo o útoky letounů, raketové údery, případně obojí. Východní předměstí Tripolisu bylo cílem spojeneckých náletů už několikrát. Údery mířily hlavně na místní radarovou stanici. Ve čtvrti jsou ale i jiné vojenské objekty.

William Gortney, viceadmirál amerického námořnictva:

„Protivzdušná obrana Kaddáfího sil prakticky neexistuje. Stále ale mají taktické střely země-vzduch, které jsou hrozbou.“

Podle libyjské televize koaliční síly podnikly v pátek večer nálety na civilní i vojenské cíle ve městě Zlitán asi 160 kilometrů východně od Tripolisu. Detaily televizní stanice podle AFP neuvedla. Mluvčí americké armády dnes oznámila, že koalice za posledních 24 hodin podnikla 153 leteckých misí a vypálila 16 střel s plochou dráhou letu typu Tomahawk. Cílem prý bylo hlavně Kaddáfího dělostřelectvo, mechanizované jednotky, velitelská stanoviště a infrastruktura. 

Zástupci libyjského režimu podle AFP v pátek oznámili, že Tripolis je připraven přijmout plán Africké unie, který navrhuje okamžité ukončení bojů a zahájení dialogu mezi Libyjci, jenž by předcházel přechodu k demokracii. Prohlásili to na zasedání AU v Etiopii. Povstalečtí zástupci však na jednání chyběli.

Podle zdrojů Severoatlantické aliance citovaných Reuters by operace NATO v Libyi mohla trvat tři měsíce. Francie se nechala slyšet, že konflikt bude trvat týdny.

Obama píše projev, vystoupí s ním v pondělí

K situaci v Libyi se v pondělí vyjádří i americký prezident Barack Obama. Očekává se, že ve svém prohlášení zdůrazní širší roli NATO a omezení úlohy USA v operaci mezinárodních sil nad Libyí. Obama nyní hodnotí misi jako zdařilou.

Obamův projev je ohlášen v době, kdy v americkém Kongresu sílí odpor proti americkému zásahu v Libyi. Zahraniční výbor sněmovny si na příští týden pozval ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, aby americkou politiku v severní Africe vysvětlila. Podobné slyšení se připravuje i v Senátu. Poslanci, včetně zákonodárců z Obamovy Demokratické strany žádají bližší podrobnosti zejména o nákladech a cílech amerického vojenského zásahu v Libyi.