Svět se na hodinu ponořil do tmy

Sydney/Dillí - Miliony lidí a tisíce měst po celém světě dnes na hodinu zhasly. Tradiční celosvětová akce Hodina Země, která začala ve 20:30 místního času, je symbolické gesto, které má prokázat, že elektřinou lze šetřit, a chránit tak klima planety. K iniciativě, ke které se připojilo 133 zemí, se rovněž přihlásila stovka českých obcí, z krajských měst to jsou Liberec a Ústí nad Labem.

Mezi prvními státy, kde se dnes Hodina Země uctila, byla Austrálie. V Sydney podle listu The Sydney Morning Herald zhasl ekvivalent dvou milionů úsporných žárovek, což je dvojnásobek loňského počtu. Městské úřady vypnuly mimo jiné osvětlení slavné opery nebo mostu Harbour Bridge. Energetická společnost Ausgrid zaznamenala oproti běžným večerům v centru Sydney o 12 procent menší spotřebu energie.

K celosvětové manifestaci se připojilo i Japonsko, které nedávno postihly ničivé zemětřesení a následná přívalová vlna tsunami. Světla vypnuli i lidé v některých hotelech, které se proměnily na evakuační střediska.

Video Hodina Země
video

Hodina Země

Do tmy se ponořila mnohá města v Číně. V metropoli Pekingu zhasl mimo jiné olympijský stadion Ptačí hnízdo. V Indii, kde světla vypnuly miliony lidí, se ve tmě ocitly některé vládní budovy, sídla bank i hotely. V Dubaji potemněla nejvyšší budova světa Burdž Chalífa.


Poprvé se akce uskutečnila před čtyřmi lety v Austrálii. Loni se Hodina Země 2010 zapsala do historie jako dosud nejrozsáhlejší dobrovolná akce vůbec. Světla vypnulo 4 616 měst ve 128 zemích, včetně devíti z desítky nejlidnatějších velkoměst.