Sýrie na pokraji lidového povstání

Damašek - Vlna protivládních nepokojů, která se z Tuniska a Egypta přelila do řady blízkovýchodních zemí, nabývá na síle po tvrdých zákrocích proti demonstrantům z posledních dnů. Při protestech v Sýrii, které jsou největší za 11 let vlády prezidenta Bašára Asada, dnes opět umírali lidé. V Jemenu zatím vázne dohoda o předání moci. Tamější prezident Alí Abdalláh Sálih dnes vyjádřil připravenost odstoupit i během několika hodin, podmínil to ale tím, že to musí být v důstojných podmínkách. Krvavé páteční střety v Jordánsku se dvěma mrtvými a více než stovkou zraněných zhatily reformní dialog v Jordánsku.

Po policejních zásazích, při nichž bylo v Sýrii od středy zabito údajně přes sto demonstrantů, se dnes objevila na Facebooku výzva k lidovému povstání ve všech syrských provinciích. V přímořském městě Latakía severozápadně od metropole Damašku dnes zabili ostřelovači dva lidi a dva další zranili. Podle očitých svědků jsou oběťmi náhodní chodci.

V Sýrii se stalo před týdnem centrem protivládních protestů město Dará jižně od metropole. Ve středu tam při brutálním zásahu proti demonstrantům bylo podle svědků a opozičních a nemocničních zdrojů zabito sto lidí. Protesty se pak rozšířily do řady dalších syrských měst a v pátek přišlo o život nejméně 20 lidí při střelbě do demonstrantů v Sanamínu.

V noci na dnešek vojáci údajně zaútočili proti asi 4 000 účastníků protestu v sedě ve městě Duma u Damašku, kolem 200 demonstrantů bylo zatčeno. Prezident Asad se dnes pokusil uklidnit demonstranty propuštěním až 270 politických vězňů a stažením vojáků a policistů z předměstí Dará.

Výzvu skupin Syrská mládež pro svobodu a Syrská revoluce 2011 pokračovat v protestech až do dosažení svobody přesto uposlechly tisíce lidí, kteří i dnes vyšli do ulic Dará požadovat demokratické reformy. V mešitách byla čtena jména lidí zabitých při pátečním policejním zásahu a na centrálním náměstí v Dará stovky demonstrantů volaly po svobodě.

Na trosky sochy exprezidenta Háfize Asada (otce současného prezidenta), kterou demonstranti v pátek strhli, vylezli podle očitých svědků citovaných agenturou Reuters mladíci držící kusy kartonů s nápisem „lidé chtějí pád režimu“. Davy truchlících v městečku Tafas nedaleko Dará při dnešním pohřbu demonstranta zabitého v pátek v Dará zapálili místní kancelář vládní strany Baas a policejní stanici.

V Jemenu úřadující ministr zahraničí abú Bakr Kirbí odhadl, že by mohla být uzavřena ještě dnes dohoda o časovém rámci předání vlády prezidenta Sáliha. Ten pak ale možnost brzké dohody podle televize Al-Arabíja zpochybnil s poukazem na to, že představitelé opozice svoje požadavky neustále stupňují. Vůdce opozice naopak z manévrování obvinil prezidenta a řekl, že mezi oběma stranami ještě zeje názorová propast. Při demonstracích, jimiž se opozice snaží Sáliha svrhnout, zahynulo od konce ledna na 70 lidí.

Sálih se zpočátku snažil upokojit opozici slibem, že nebude kandidovat v řádných prezidentských volbách v roce 2013. Po policejním zásahu v Saná, při němž 18. března zahynulo 52 osob, parlament o dva dny později odhlasoval výjimečný stav, vláda podala demisi a prezident přišel s dalším ústupkem: nabídkou uspořádat předčasné prezidentské volby ještě letos. V pátek Sálih před shromážděním svých stoupenců řekl, že je připraven předat moc, ale jen důvěryhodnému a nezkorumpovanému nástupci.

V Jordánsku po pátečním střetu mezi protivládními demonstranty a stoupenci režimu a po policejním zásahu v Ammánu, které si vyžádaly dva mrtvé a na 130 zraněných, se ocitl v troskách dialog o reformách. Nejsilnější opoziční strana, Islámská akční fronty (IAF), dnes oznámila, že odchází z výboru pro národní dialog vedeného premiérem Maarúfem Bachitem.

Premiérovo odstoupení je spolu s vytvořením proreformní vlády, rozpuštěním parlamentu a všeobecně obávané tajné policie hlavním požadavkem opozice. Bachit naopak v televizním vystoupení obvinil IAF a za ní stojící Muslimské bratrstvo z vyprovokování pátečního střetu, který označil za nepřijatelný začátek chaosu.