Nepokoje v Sýrii: Asad upřesní reformní kroky

Damašek - Syrský prezident Bašár Asad brzy vystoupí s projevem k národu, v němž vysvětlí současnou situaci v zemi a upřesní reformy, které má v úmyslu zavést. Oznámila to prezidentova poradkyně Busajna Šaabanová, podle níž už bylo přijato rozhodnutí o zrušení výjimečného stavu platícího v zemi od roku 1963. Asadovo vystoupení bylo ohlášeno den po krvavém potlačení protestního shromáždění ve městě Latakíja, při němž bylo podle dnešní bilance agentury SANA zabito 12 lidí a 200 zraněno.

Násilnostmi v Latakíji vyvrcholil týden největších protestů v Sýrii za 11 let Asadovy vlády. Jejich centrem se zpočátku stalo město Dará, kde bylo při potlačování demonstrací zabito od středy údajně až 100 lidí. Poté se protesty rozšířily po celé zemi a v sobotu vyvrcholily násilnostmi v Latakíji. V noci byly v klíčových sektorech tohoto města rozmístěny jednotky syrské armády s obrněnými vozy.

Vojáci tam byli vysláni, aby „skoncovali s ničením a vražděním“, napsal dnešní list Al-Vatan, blízký vládě. V reakci na násilí v Latakíji dnes aktivisté syrského hnutí na obranu občanských svobod vyzvali ke generální stávce. Zatím ale není podle agentur jasné, zda občané tuto výzvu vyslyšeli.

Prezident Asad se v sobotu pokusil uklidnit protestující propuštěním až 270 politických vězňů a stažením vojáků a policistů z předměstí Dará. Na sociální síti Facebook se nicméně objevily výzvy nejméně dvou protivládních skupin k pokračování v protestech až do „dosažení svobody“.

V Jemenu se opozice a vládnoucí režim stále nejsou s to dohodnout na kompromisním postupu při realizaci politických změn. Sálih v sobotu vyjádřil připravenost odstoupit i během několika hodin, podmínil to ale tím, že to musí být v důstojných podmínkách. Jemenská vládní strana dnes doporučila vytvoření nové vlády, která by připravila návrh nové ústavy opírající se o parlamentní systém, a to v souladu s reformními návrhy prezidenta Alího Abdalláha Sáliha.

Informovala o tom dnes agentura Reuters. „Členové ústředního výboru Lidového kongresu zdůrazňují rychlou potřebu vytvoření vlády, která by dostala za úkol připravit návrh nové ústavy země na základě parlamentního systému,“ uvádí se na internetové stránce jemenského ministerstva obrany.