Slovensko po masakru zpřísní podmínky držení zbraní

Bratislava - Slovensko od května zpřísní pravidla pro držení střelných zbraní. Zavedou se například povinné psychologické posudky pro žadatele o zbrojní průkaz. Rozhodl o tom dnes parlament, který však schválil mírnější verzi zákona, než po loňském masakru v Bratislavě navrhovalo ministerstvo vnitra.

Debata o přísnějších podmínkách vlastnění zbraní se v zemi rozpoutala poté, co osmačtyřicetiletý střelec upraveným samopalem usmrtil ve slovenské metropoli sedm lidí a více než desítku dalších včetně jednoho Čecha zranil. Následně obrátil zbraň proti sobě. Motivem člena klubu sportovní střelby byly prý sousedské spory.

Ministerstvo vnitra chtělo mimo jiné zkrátit platnost zbrojních průkazů ze současných deseti let na polovinu nebo zavést plošná a opakovaná psychologická vyšetření držitelů zbraní. Poslanci to však neschválili; psychologickému posudku se až na vybrané skupiny podrobí majitelé zbraní nanejvýš jednou za život. Parlament nakonec nepodpořil ani návrh, aby policie bez souhlasu soudce mohla vstupovat do obydlí za účelem kontroly vybraných typů zbraní.

Proti iniciativě ministerstva vnitra výrazně zpřísnit podmínky držení zbraní se zvedla vlna kritiky nejen mezi členy profesních sdružení, ale i uvnitř vládní koalice. Parlament proto rozhodnutí o zákonu, které se očekávalo už před zhruba měsícem, odložil na probíhající schůzi. Před konečným hlasováním poslanci kontroverzní ustanovení z předlohy vypustili.

Střelba v Bratislavě
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24