Obama: Cílem náletů je tlačit na Kaddáfího odstoupení

Washington - Cílem vojenské intervence Spojených států a spojenců v Libyi je vytvořit vytrvalý tlak na Muammara Kaddáfího, aby se „nakonec vzdal“ moci. V rozhovoru pro televizní stanici NBC to v úterý večer řekl americký prezident Barack Obama. Potvrdil také, že Spojené státy nevylučují poskytnutí zbraní povstalcům proti libyjskému vůdci.

Obama konstatoval, že Kaddáfího už vojenský tlak a mezinárodní sankce značně oslabily. „V tuto chvíli neovládá většinu Libye,“ řekl šéf Bílého domu. Obama rovněž podotkl, že USA nevyloučily pomoc při vyzbrojení libyjských rebelů a dodal, že souhlasil s poskytnutím komunikačních zařízení, zdravotnických potřeb a případně dopravních prostředků libyjské opozici.

„Zvážíme všechny možnosti poskytnutí podpory libyjskému lidu, abychom se přiblížili pokojnější a stabilnější Libyi,“ prohlásil americký prezident. Odmítl však, aby se v souvislosti s jeho přístupem k Libyi hovořilo o jakési „Obamově doktríně“. Každá země v regionu je jiná, zdůraznil. To, že v Libyi je uplatňována síla, podle Obamy ještě neznamená, že má být jejím cílem „vnucovat nebo uplatňovat určité formy vlády“.

Video USA chce odchod Kaddáfího
video

USA chce odchod Kaddáfího

Na základě rezoluce RB OSN mezinárodní koalice v čele Francií, Británií a USA prosazuje od předminulého víkendu bezletovou zónu nad Libyí a embargo na dovoz zbraní do této země.