Premiéři Indie a Pákistánu fandí kriketu

Mohali – Semifinále světového poháru v kriketu mezi Pákistánem a Indií se účastní předsedové vlád obou zemí. Od roku 2008, kdy pákistánské vojenské jednotky zaútočily na Bombaj, jsou jejich vztahy na bodu mrazu. Při útocích zahynulo 166 lidí a jsou přičítány islámskému fundamentalistickému komandu se základnou v Pákistánu. Dnešní zápas je proto první příležitostí, kdy spolu obě země přicházejí opět do kontaktu.

Kriket je v jižní Asii nejoblíbenější sport. Indicko-pákistánský souboj vyvolal v obou zemích stejnou vlnu šílenství jako v Česku hokejové finále v Naganu. Na stadionu si ho nenechají ujít největší bollywoodské hvězdy. Účast předních politiků zemí, které mají jaderné zbraně a za 64 let spolu vedly tři krvavé války, je proto důležitým signálem. „Je to nový začátek. Doufáme, že díky kriketu se poškozené vztahy mezi Indií a Pákistánem zase napraví,“ říká indický fanoušek Upendra.

Júsuf Ráza Gílání, pákistánský premiér:

„Přijel jsem, abych ukázal solidaritu s indickým lidem a povzbudil kriketové týmy obou zemí.“

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla


Pákistánský premiér Júsuf Ráza Gílání přijel do Mohali na žádost svého indického protějšku Manmohana Singha. Oba předsedové vlád spolu došli na hřiště, pozdravili se s hráči a sledují zápas společně. Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí, kterého Singh rovněž na zápas pozval, učinil gesto usmíření a propustil indického vězně, který si odpykával doživotí.

Přes tuto diplomacii označovanou jako kriketovou, Dillí stále obviňuje Islámábád, že nedostatečně bojuje proti extremistickým skupinám působícím na indickém území, včetně Laškar-i-Taibá, která podle Indie stojí za bombajskými atentáty. Pákistán pohnal před soud sedm osob, ale žádná nebyla uznána vinnou.

V Pákistánu mají kvůli zápasu půldenní prázdniny

Pákistán kvůli sportovnímu utkání vyhlásil půldenní prázdniny, aby se všichni diváci dostali na místo. Mnoho kanceláří a pracovišť obou zemí kvůli události také zrušily své pracovní doby. Očekává se, že tuto sportovní událost bude v televizi sledovat více než miliarda lidí. „V žádném případě o tenhle zápas nechci přijít. Pokusím se ani nemrkat, aby mi něco neuniklo,“ vyjádřil se jeden z fanoušků Omar Ehtisham Ankar.

Zápas je doprovázen přísnými bezpečnostními opatřeními. Kolem hřiště je umístěno více než dva tisíce policejních a vojenských zásahových jednotek. Příští setkání významných osobností Indie a Pákistánu se má uskutečnit v červenci. Diskutovat spolu tentokrát budou ministři zahraničí.

Fanoušek kriketu
Fanoušek kriketu