Běloruská opoziční novinářka uprchla do zahraničí

Minsk - Běloruská opoziční novinářka Natalja Radzinová, které kvůli účasti v protivládních demonstracích proti opětnému zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem hrozí až 15 let vězení, utekla do zahraničí. Podle opozičního webu Charta 97 prchla poté, co byla předvolána k výslechu na KGB. Nyní je mimo dosah této tajné služby.

Radzinová byla zatčena po demonstraci loni 19. prosince a ve vazbě strávila více než měsíc. Poté měla zákaz opustit území republiky. „Nyní je na bezpečném místě v zahraničí,“ uvádí webová stránka opozice.

Odchod Radzinové do zahraničí potvrdil i její otec. Agentuře BelaPAN řekl, že dnes ráno mu zavolala neznámý člověk a sdělil mu, že Natalja je v zahraničí. „Jak se tam dostala a v jaké zemi nyní je, o tom jsme nemluvili,“ cituje jeho slova agentura.

Ve čtvrtek 31. března se měla dostavit na základě předvolání k výslechu na KGB v Minsku, kde jí zřejmě mělo být sděleno konečné obvinění. Rozhodla se, že na to nebude čekat, a opustila Bělorusko, uvádí Charta 97.

Opětné zvolení Alexandra Lukašenka prezidentem více než 80 procenty hlasů vyvolalo v zemi rozsáhlé demonstrace opozice, která odsoudila masové zfalšování voleb. Policie demonstrace rozehnala a více než 600 lidí zadržela.

Do zahraničí již utekl jeden opoziční kandidát Ales Michalevič, který získal politický azyl v Česku.