Odplata za spálení koránu – osm mrtvých zaměstnanců OSN

Mazáre Šaríf – Rozlícený dav dnes v severním Afghánistánu zaútočil na úřadovnu Organizace spojených národů. Při incidentu zemřelo 13 lidí, z toho osm zahraničních zaměstnanců OSN. Akce měla být odplatou za to, že minulý týden údajně jistý pastor na Floridě spálil korán. Proti tomu se dnes protestovalo i v hlavním městě Kábulu. Podle guvernéra provincie Balch již v souvislosti s útokem bylo zatčeno 27 lidí.

Z počátku poklidná demonstrace asi tisícovky lidí se zvrhla v neobvyklé násilí. Několik stovek útočníků, někteří z nich ozbrojení, se vydalo k úřadovně OSN po tradičním pátečním kázání. Podařilo se jim proniknout do sídla organizace, kde začali střílet na ostrahu. Uvnitř také zapálili několik ohňů.

Jde o nejhorší bilanci z útoků na personál OSN v Afghánistánu. Dosud nejhorším útokem bylo v říjnu 2009 přepadení hotelového komplexu, kde byli ubytováni zaměstnanci OSN. Zabito jich tehdy bylo pět a devět zraněno.

O život přišlo pět Nepálců, kteří střežili komplex OSN, tři další pracovníci organizace – Nor, Rumun a Švéd. Podle policie demonstranti dva pracovníky sťali. Zemřeli také tři demonstranti. Se zraněními se podařilo vyváznout šéfovi mise ve městě.

Dvě stovky Afghánců dnes demonstrovaly proti spálení koránu také před americkým velvyslanectvím v hlavním městě Kábulu. Tato manifestace ale proběhla bez incidentu.

Pastor malé evangelické církve na Floridě hrozil demonstrativním spálením koránu už loni. Vyvolal vlnu nevole v arabském světě. Proto od svého záměru odstoupil, minulý měsíc ale údajně nakonec posvátnou knihu islámu spálil.