Pokračují boje v Misurátě, Jafranu a Brize

Tripolis – Vojáci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího znovu podle svědků ostřelovali město Misuráta západně od Tripolisu. Nejméně jeden člověk zemřel, za několik týdnů obléhání je ale podle lékařů v Misurátě na 250 mrtvých a tisícovka zraněných. Kaddáfího síly také bombardují město Jafran, které leží jihozápadně od Tripolisu; o život tu přišli nejméně dva lidé. Rozhořely se také nové boje o ropné město Briga na východě země, kde rebelové obsadili areál univerzity na východním okraji města; Kaddáfího jednotky ustupují, ale jenom do čtvrtí na západě města.

Problémem povstalců je početní i zbrojní převaha Kaddáfího jednotek. Povstalci žádají od mezinárodní koalice, která Libyjce chrání letecky podle mandátu Rady bezpečnosti OSN, lepší zbraně. To ale představuje také vyškolení nezkušených libyjských rebelů v zacházení s nimi. Podle televize Al-Džazíra už s tímto výcvikem začali Američané a Egypťané. Jeden ze členů opozice televizi řekl, že se výcvik koná na utajovaném místě na východě země, tedy na území, jež má v rukou opozice. Rebelové také údajně dostali ve čtvrtek v noci z Egypta zásilku nových raketometů ruské konstrukce. USA ale informace o výcviku rebelů důrazně odmítly.

Vzbouřenci také připustili, že oslavná střelba z protileteckého kanonu neúmyslně vyprovokovala nálet stíhaček NATO na jejich konvoj u města Briga, při níž zahynulo 13 rebelů. „Stalo se to omylem v souvislosti s postupem našich jednotek. Naše vojenské vedení pracuje na tom, aby se nic podobného neopakovalo,“ uvedl mluvčí povstalecké Dočasné přechodné národní rady.

Video V Libyi se dál bojuje
video

V Libyi se dál bojuje

Koalice zahájila leteckou akci v Libyi 19. března. Účastnily se jí hlavně Francie, Británie a USA. Spojené státy ale v sobotu svou účast na leteckých operacích ukončily s tím, že stíhací letadla zůstanou k dispozici NATO a bude možné je znovu nasadit v případě náhlého zhoršení situace. Z bojů jsou počínaje dneškem staženy i americké torpédoborce a ponorky používané k raketovým útokům na Kaddáfího pozice. I tato plavidla ale stejně jako letouny zůstanou k dispozici pro případné opětovné nasazení.

Kaddáfí ztratil dalšího stoupence

Do řeckého hlavního města dnes přiletěl libyjský ministr pro evropské záležitosti Abdal Atí Ubajdí, který údajně přivezl předsedovi řecké vlády poselství libyjského vůdce Muammara Kaddáfího. Sešel se s řeckým premiérem Jorgosem Papandreem. „Zdá se, že libyjské úřady hledají řešení,“ řekl řecký ministr zahraničí Dimitris Droutsas po setkání.

Zdroje z Ligy arabských států (LAS) dnes také sdělily, že významný libyjský diplomat Alí Abdal Salám Trikí složil funkci stálého libyjského zástupce při OSN a Kaddáfího zahraničně politického poradce. Trikí byl v minulých letech ministrem zahraničí a velvyslancem své země v Paříži, v roce 1999 sehrál klíčovou roli v založení Africké unie a působil jako prostředník při urovnávání řady afrických konfliktů. Trikí složil všechny funkce, ale výslovně se k povstalcům nepřipojil.

Bojové letouny spojenců nad Libyí
Bojové letouny spojenců nad Libyí