Na Blízkém východě to dále vře

Saná/Manáma/Damašek - Policisté dnes při zákroku při protivládní demonstraci v jihojemenském Táizzu zabili dva lidi a na 200 osob zranili. V Bahrajnu, který nedávno k potlačení nepokojů povolal i cizí armády, úřady zakázaly opoziční deník, protože prý o protestech informoval nepravdivě. Syrský prezident dnes pověřil sestavením nové vlády dosavadního ministra zemědělství Ádila Safara.

Jemenští demonstranti se snaží od února svrhnout prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Ten ale odstoupit nehodlá a také dnes vyzval opozici, aby ukončila protesty. „Jsme připraveni předat moc, ale v klidu a podle ústavy,“ řekl. Protesty se rozšířily do celého Jemenu a zemřelo při nich přes 80 lidí.

V Adenu druhým dnem pokračovala akce občanské neposlušnosti a všechny obchody zůstaly zavřené. Opozice tam vyzvala občany, aby přestali platit daně a účty. V Táizzu dnes policisté použili slzný plyn i ostrou munici. Zraněno bylo 250 lidí, z nichž podle lékařů deset střelnou zbraní. Dva z nich později zemřeli.

S protesty se potýká také Bahrajn. Tam si střety od února vyžádaly přes 20 obětí a Manáma povolala na pomoc vojska z ostatních zemí Perského zálivu. Dnes úřady zakázaly opoziční list Al-Vasat, protože podle státní televize šířil o protestech lži a uváděl čtenáře v omyl vymyšlenými zprávami i podvrženými fotografiemi. Vedení listu tvrdí, že jde o zjevnou kampaň umlčet nezávislý tisk. V centru Manámy, kde byly protesty nejintenzivnější, stále platí zákaz nočního vycházení.

Bahrajn požádal o pomoc při zvládnutí nepokojů Radu pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC). Rada má dnes večer v Rijádu jednat na téma vměšování Íránu do záležitostí okolních arabských států. Mluvčí íránského ministerstva zahraničí dnes řekl, že o nic podobného Íránu nejde. Toto nařčení je prý dílem sionistického a západního spiknutí, jehož hlavním cílem je rozdělit muslimy. Krizi přiostřilo čerstvé obvinění několika Íránců ze špionáže v Kuvajtu. Kuvajt kvůli tomu hodlá vyhostit tři íránské diplomaty a odvolal už svého zástupce z Teheránu. Z vměšování do záležitostí jiných států obvinila Írán také Saúdská Arábie.

Syrský prezident jmenoval nového premiéra

Syrský prezident Bašár Asad jmenoval nového premiéra. Stal se jím dosavadní ministr zemědělství Ádil Safar. Byl členem kabinetu, který podal demisi začátkem týdne po vlně protestů požadujících reformy. Úřadujícím premiérem zůstal po demisi vlády její dosavadní předseda Muhammad Nádží Utri. Rozpuštění vlády se považuje pouze za kosmetický krok, protože moc drží v rukou prezident a demise ho měla udržet ve funkci. V syrském politickém systému má prezident větší vliv než kabinet. Prezident slíbil vyšetřit násilnosti proti demonstrantům a zrušit výjimečný stav. Očekává se, že Safar složení nového kabinetu oznámí do dvou dnů.

Marocká opozice demonstrovala za politické reformy

Masový mítink s požadavky demokratizace veřejného života a zásadních politických a sociálních reforem svolala dnes opozice do centra Casablanky. Mítink proběhl pokojně bez zásahu policie. Účastníci demonstrace, která se v Casablance opakuje od minulého měsíce pravidelně každý týden, požadovali zavedení nezávislého soudního systému, úctu k lidským právům a ústavní reformu. Vyzývali rovněž k rozpuštění parlamentu a uspořádání nových voleb.