Loď s libyjskými uprchlíky a raněnými míří do Turecka

Tripolis - Turecká loď dnes z libyjských měst Misuráta a Benghází evakuovala přes 450 zraněných Libyjců, plavidlo nyní míří do Turecka. Spojené státy vyhověly žádosti Severoatlantické aliance, která velí operaci v Libyi, a americké letectvo se tak bude dál podílet na náletech proti režimu Muammara Kaddáfího. Spojené státy chtěly vojenské akce ukončit o víkendu, NATO je ale požádalo o prodloužení vzdušných operací. V zemi dál pokračují boje mezi příznivci a odpůrci libyjského vůdce. Na východě se válčí o udržení ropného přístavu Briga, na západě hájí rebelové s velkými ztrátami poslední baštu, město Misuráta. V amerických médiích se objevila zpráva, že Kaddáfího synové podporují přechod k ústavní demokracii.

Turecká loď se zraněnými Libyjci nejprve na palubu nabrala 270 zraněných v Misurátě. Město je jedinou baštou rebelů v západní části země, lékařská péče tam ale není dostatečná. Proto turecké úřady vypravily minulý týden speciální lékařský konvoj provázený stíhacími letouny. Loď pak pokračovala do Benghází, kde na ni nastoupilo dalších 190 uprchlíků a zraněných. Mnoho lidí má prý vážná zranění. Nyní plavidlo míří do Turecka, které chce uprchlíkům a zraněným poskytnout péči.

V Benghází mezitím jednají britští diplomati s tamními povstalci, kteří se dostávají pod silnější tlak Kaddáfího jednotek. Ty rebely tlačí dál na východ a tvrdě se teď bojuje o ropný přístav Briga, jednu z posledních bran před povstaleckou centrálou v Benghází. Na západě povstalci s velkými ztrátami ještě stále drží jedinou základnu, město Misuráta. 

Video V Libyi se dál bojuje. Vzdá se vláda?
video

V Libyi se dál bojuje. Vzdá se vláda?

Spojené státy se rozhodly pokračovat v leteckých útocích proti libyjskému režimu. Vyhověly tak žádosti Severoatlantické aliance, která americké letectvo žádala o prodloužení přítomnosti v Libyi kvůli špatnému počasí. „Je to krátkodobé rozšíření, které skončí v pondělí,“ upřesnila mluvčí aliance Oana Lungescuová. 

Američané původně počítali s tím, že v sobotu stáhnou z operace nad Libyí svá bojová letadla a tuto část mise přenechají ostatním členům mezinárodní koalice. USA se měly omezit na podporu v podobě tankovacích a monitorovacích letů. 

Náčelník britského Královského letectva Stephen Dalton dnes odhadl, že britské operace v Libyi potrvají nejméně šest měsíců.

Americký list The New York Times včera napsal, že dva ze synů Muammara Kaddáfího jsou ochotni podpořit přechod země k demokratickému režimu. S odvoláním na nejmenovaného diplomata a na anonymního libyjského činitele americký deník uvádí, že předání moci by řídil Kaddáfího syn Sajf Islám. Povstalci ale vzápětí takový návrh rovnou odmítli. Mluvčí povstalecké Přechodné národní rady (NTC) říká: „Kaddáfí a jeho synové před veškerým diplomatickým jednáním musí odejít.“

Italský ministr zahraničí Franco Frattini dnes odmítl návrh na ukončení bojů v Libyi, se kterým do Řecka v neděli přicestoval Kaddáfího emisar Abdal Atí Ubajdí. Podle Frattiniho jsou Kaddáfího návrhy nedůvěryhodné a nelze je přijmout.

Během dneška chtějí skotští prokurátoři požádat Londýn, aby mohli vyslechnout uprchlého libyjského ministra zahraničí Músáa Kúsu. Zajímat je budou okolnosti atentátu na letadlo nad Lockerbie v roce 1988.

Libyjští povstalci
Libyjští povstalci