V Číně zatčen tvůrce Ptačího hnízda

Peking - Čínská policie na letišti v Pekingu zatkla světově uznávaného čínského umělce Aj Wej-Weje. Už více než 36 hodin se o něm nic neví. Policie vpadla i do jeho studia a zatkla osm jeho spolupracovníků. Aj Wej-wej patří k permanentním kritikům komunistické vlády v Číně a nedávno oznámil, že chce ze země odejít a usadit se v zahraničí. Jako architekt se nejvíce proslavil coby jeden z tvůrců olympijského stadionu v Pekingu, takzvaného Ptačího hnízda.

Aj Wej-wej před časem oznámil, že chce opustit Čínu, policie ho pak včera zadržela na letišti, když chtěl odletět do Hongkongu. Aj Wej-wej se chtěl usadit v zahraničí, plánoval odjet do Německa. Wej-Wej patří totiž ke kritikům čínské vlády a tvrdí, že jej úřady sledují a šikanují. 

„Čínské úřady dotazy na umělcovo zadržení ignorují, Existují tak obavy, že může být obžalován z rozvracení státu, za což by mu hrozilo přes deset let vězení. Může být také držen ve vazbě bez obžaloby držen na dobu neurčitou, což je v Číně u mnoha disidentů běžné,“ uvedl zpravodaj ČT v Číně Tomáš Etzler. Wej-wej Peking popudil již před třemi lety prohlášením, že olympiáda byla jen falešným úsměvem Číny a že účasti na stavbě olympijského stadionu lituje.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Wej-wej patří mezi nejznámější čínské umělce ve světě. Britská aukční síň Sotheby˙s nedávno v Londýně uspořádala dražbu stovky kilogramů jeho porcelánových slunečnicových semínek. Známý je také díky stavbě Ptačího hnízda, olympijského stadionu v Pekingu.   

V půlce února musel umělec po nátlaku zrušit svou první výstavu v Číně. Úřady to zdůvodnily tím, že akce byla politicky nevhodně načasovaná. V lednu někdo Wej-wejovi zdemoloval nový ateliér v Šanghaji. Loni pak nesměl vycestovat z Číny v době, kdy se v Oslu předávaly Nobelovy ceny, z nichž tu za mír získal čínský disident Liou Siao-po.

Ve Vietnamu disident odsouzen na 7 let

Ve Vietnamu dnes zase soud poslal na sedm let do vězení právníka, který se snažil žalovat premiéra komunistického Vietnamu. Kvůli tomu byl zatčen loni v listopadu. Obviněn byl z protistátní propagandy, za což mu hrozilo až 12 let vězení. Před zahájením procesu zablokovaly ulice kolem soudní budovy stovky uniformovaných policistů. 

„Chování Cu Huy Ha Vua je škodlivé pro společnost. Jeho spisky a rozhovory poskvrňovaly přímo či nepřímo komunistickou stranu,“ odůvodnil rozsudek předseda soudu. Disident byl obviněn také z urážek vlády a pomlouvání vládnoucí komunistické strany, o níž prohlašoval, že slouží zájmům jen malé skupiny.

Policie před studiem umělce Wej-weje
Policie před studiem umělce Wej-weje