V Kongu se zřítilo letadlo OSN

Kinshasa - V hlavním městě Konga Kinshase se dnes při přistávacím manévru zřítilo letadlo OSN. Podle vládních zdrojů citovaných agenturou Reuters si neštěstí, které se stalo brzy odpoledne, vyžádalo nejméně 20 mrtvých. Stroj letěl z města Kisangani ležícího na severovýchodě země.

Pilot letadla patřícího misi OSN v Kongu (MONUSCO) ztratil kontrolu nad řízením, když se dostal do silného větru. Následovalo tvrdé přistání, po němž se letadlo rozlomilo a začalo hořet, uvedl svědek, který si nepřál být jmenován. Nehoda se stala krátce po 14:00 místního času (15:00 SELČ) za silného deště.

Podle informací konžského ministerstva zdravotnictví zemřelo 17 z celkových 29 cestujících a tři členové posádky. „Poslali jsme do nemocnice osm zraněných, ale nemáme informace, jestli přežili. Oba piloti zemřeli,“ uvedl zdroj z ministerstva.

Podle informací mise MONUSCO na palubě cestovali zaměstnanci OSN, včetně pracovníků mírové mise.

Misi OSN v Kongu tvoří přes 19 000 vojáků, policisté, pořádkové síly, vojenští pozorovatelé a civilní pracovníci. Jejím úkolem je ochrana civilistů před porušováním lidských práv a humanitárního práva, včetně všech forem sexuálního a genderového násilí.