Operace kulový blesk. Tentokrát se měnily ledviny

Washington - Výjimečnou sérii transplantací provedli lékaři v americkém San Franciscu. Pět pacientů tam najednou dostalo novou ledvinu, i když ne od svých příbuzných, kteří se orgán rozhodli věnovat. Dárce a příjemce spároval zvláštní počítačový program. 

Vážně nemocné Apríl nefungovaly ledviny a bez nového orgánu by už dlouho nepřežila. Manžel Alan jí chtěl pomoci. Jenže jeho ledvinu by Aprilino tělo nepřijalo. Přesto se zapsal na seznam dárců. Věřil, že se tím zvýší i její šance na získání vhodného orgánu. „Uvědomil jsem si, že je to vzácná příležitost. Mám dvě ledviny a obě je nepotřebuji,“ vzpomíná na své rozhodnutí dárce Alan Langstraat.

Stejně se rozhodli i příbuzní a blízcí přátelé jiných pacientů. Obětavost se jim vyplatila. V kalifornském registru se objevilo hned pět takových dvojic. Vzájemně se neznali. Jen věděli, že našli žijícího dárce a příjemce. Lékaři v San Franciscu si je všechny pozvali do nemocnice v jeden den a za deset hodin jim ledviny vyměnili.

Video Reportáž Jakuba Nettla
video

Reportáž Jakuba Nettla

Stejně jako April na ledvinu čeká dalších 83 tisíc Američanů. Zdravotnickou akci kulový blesk umožňuje hlavně počítačový program, který k nim dokáže rychle přiřadit vhodného dárce. „Vzájemné transplantace provádíme pravidelně už několik let. V takovém rozsahu jsme je ale nikdy nedělali. Je to složité hlavně logisticky,“ popisuje lékař ze sanfranciské nemocnice Steve Katznelson.

Výměnu ledvin mezi rodinami pěti pacientů v jediný den provedli ve Spojených státech teprve potřetí. Zkřížená transplantace se dělá i v Česku. Jen v menším počtu - nanejvýš u dvou dvojic. „U nás jsme první takovou provedli v roce 2003. A od té doby bylo těch párů devět,“ říká Štefan Vítko z Transplantcentra v IKEMu.

Podobné operace jsou ve Spojených státech častější i proto, že Češi dostávají v 90 procentech případů funkční ledviny od zemřelých dárců. Naopak v Americe je polovina od živých lidí.

Transplantace ledviny
Transplantace ledviny