Sojuz-Gagarin míří k ISS

Moskva - Dva ruští kosmonauti a jejich americký kolega odstartovali dnes krátce po půlnoci z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu na cestu k mezinárodní vesmírné stanici (ISS). S ní se spojí po dvou dnech letu. Kosmická loď typu Sojuz TMA-21 nese na počest blížícího se padesátého výročí vyslání prvního člověka do vesmíru jméno Sojuz-Gagarin. Zpět na zem by se měla vrátit v polovině září. Původně měl Sojuz odstartovat už 30. března, ale z technických důvodů byl v polovině března start odložen.

Start rakety se uskutečnil podle plánu v 00:18 SELČ. Lodi velí ruský vojenský letec Alexandr Samokuťajev, který se do vesmíru vydal poprvé. Stejně je na tom i jeho krajan Andrej Borisenko. Třetí člen posádky americký astronaut Ronald Garan se poprvé na oběžnou dráhu kolem Země dostal v roce 2008 s raketoplánem Discovery.

Před padesáti lety jeden národ vyslal jednoho člověka do vesmíru jako symbol soutěže, my tři dnes představujeme mezinárodní spolupráci mnoha národů, řekl před startem americký astronaut Garan. Raketa pak odstartovala bez potíží a její cesta k ISS, kde trojice kosmonautů doplní dosavadní rusko-americko-italskou posádku, potrvá dva dny.

Video Sojuz-Gagarin míří k ISS
video

Sojuz-Gagarin míří k ISS

Přepravu kosmonautů na ISS bude od léta v režii Sojuzů. Už jen jednou totiž odstartuje do vesmíru americký raketoplán Atlantis, pak se projekt Space Shuttle uzavře. Sojuz TMA-21 po spojení s ISS bude sloužit jako záchranná loď a poté jako návratový modul pro Samokuťajeva, Borisenka a Garana. Přistání v Kazachstánu je naplánováno na polovinu letošního září.

Astronaut u ISS
Zdroj: ČTK/AP
Autor: AP Photo/NASA