Novináři to v Turecku nemají lehké: 50 jich je za mřížemi

Ankara - Turecko vězní přes padesát novinářů. Většina z nich byla odsouzena na základě protiteroristického zákona, stovky dalších na soud teprve čekají. Upozornila na to Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která také vyzvala Ankaru, aby reformovala mediální zákon a chránila svobodu slova. Odsouzení sedmi novinářů za účast v protivládním spiknutí zvyšuje podle OBSE obavy, že se Turecko stává stále autoritativnějším státem.

OBSE vyzvala Turecko, které usiluje o členství v Evropské unii, aby reformovalo mediální zákon a chránilo svobodu slova. „V současné době je ve vězení 57 novinářů a počet procesů, které mohou skončit uvězněním novinářů, se odhaduje od 700 do 1 000,“ uvedla ve zprávě Dunja Mijatovičová, která je u OBSE pověřena médii. Podle svých slov si zmíněnou zprávu nechala vypracovat, aby upozornila na nutnost změnit turecké zákony o médiích. Zaslala také dopis šéfovi turecké diplomacie Ahmetu Davutogluovi, v němž žádá Ankaru, aby provedla v této oblasti reformy. Pokud terorismus představuje reálnou hrozbu pro vládu, národní bezpečnost by neměla být používána jako záminka pro omezení práv médií, uvedla.

V březnu bylo v Turecku zadrženo sedm novinářů a obviněno v rámci kontroverzního vyšetřování vedeného od roku 2007 ohledně spiknutí proti současné vládě. Jsou obviněni z toho, že patří k síti Ergenekon, která se údajně snažila vyvolat v Turecku chaos a připravit tak půdu pro státní převrat. Prokuratura v Istanbulu uvedla, že tito novináři nebyli obviněni kvůli svým článkům nebo svým názorům, ale kvůli „důkazům, které nemohou být zveřejněny“.