U Lampedusy se potopila loď s uprchlíky

Řím – V noci se asi 70 kilometrů od italského ostrova Lampedusa potopila loď, na které do Itálie putovalo přes 200 imigrantů. V bouři se plavidlo na moři převrátilo. I když na místě zasahovali italští záchranáři, podařilo se zachránit jen 48 uprchlíků, zbylých 150 se pohřešuje.

„Vylovili jsme z vody 48 živých osob. Nejsou ve vážném stavu, ale potřebují lékařskou péči,“ informoval mluvčí pobřežních hlídek Vittorio Alessandro. Loď, na jejíž palubě bylo až 200 lidí, nezvládla souboj s mořskými živly, rozbouřené moře plavidlo převrátilo a lidé spadli do moře. 

Na loď s imigranty upozornily pobřežní hlídky na Lampeduse satelitním telefonem maltské úřady. Na místo vyrazili italští záchranáři se třemi čluny, vrtulníkem i letadlem. Práci jim ale komplikovalo nepříznivé počasí a také tma. 

Itálie čelí od začátku roku nebývalému přílivu imigrantů. Dorazilo jich sem více než 22 tisíc. Většinou jde o Tunisany, ale v posledních týdnech sem připluli běženci i z jiných afrických zemí, například z Eritrey a Somálska.