Berlínská výstava připomene půlstoletí Eichmannova procesu

Berlín - V berlínském muzeu Topografie teroru začala výstava o procesu s nacistou a architektem holocaustu Adolfem Eichmannem. Instalace Adolf Eichmann u soudu vznikla k 50. výročí zahájení líčení v Izraeli, na jehož konci si válečný zločinec vyslechl rozsudek smrti. Je to první podobná expozice v Evropě. Na zhruba 200 metrech čtverečních jsou k vidění texty, zvukové záznamy a filmové úryvky z Eichmannova vystoupení u soudu, kdy se při obhajobě označoval za „malé kolečko“ v nacistické mašinérii. Do Berlína v květnu dorazí i neprůstřelná skleněná kabina, v níž Eichmann u soudu vypovídal. Výstava potrvá do 18. září.

V nacistickém soukolí měl Eichmann úlohu logistika; organizoval transporty do vyhlazovacích táborů. Po válce se skrýval v Argentině, než ho unesli izraelští agenti. Proces v Jeruzalémě byl milníkem při odhalování masového vyvražďování Židů za 2. světové války. „Procesem v roce 1961 začala éra svědků. Vypovídalo jich přes 111, co přežili holocaust. Pro mnohé to bylo poprvé, co o tom mluvili. Z procesu bylo 300 hodin obrazového záznamu. Sledoval ho celý svět,“ říká kurátorka výstavy Lisa Hauffová z nadace Topografie teroru.

„Bylo těžké zachovat si chladnou tvář metr od člověka, který jako logické prosazoval povraždění maxima židovských dětí, aby nevyrostla další “nežádoucí„ generace,“ říká Gabriel Bach, zastupující žalobce v procesu s Eichmannem. Rodák z Berlína si život zachránil útěkem přes Nizozemsko, 15 let po válce pomáhal usvědčit spolupachatele vraždy milionů těch, co utéct nemohli.

Video Reportáž Evy Pláničkové
video

Reportáž Evy Pláničkové

Podle nejnovějších poznatků mohl Eichmann před soudem stanout dřív. Západoněmecká zpravodajská služba o něm měla vědět už v roce 1952. Gabriel Bach k tomu říká: „Hlavní je, že si vyslechl rozsudek.“ Eichmann byl popraven v noci na 31. května 1962.

/*json*/{"map":{"lat":52.453642632838,"lng":13.518633842468,"zoom":16,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":52.45325,"lng":13.51844,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/