Francouzi evakuovali z Abidžanu velvyslance Japonska

Abidžan - Jednotky francouzské armády dnes v noci na žádost OSN osvobodily pomocí bitevních vrtulníků japonského velvyslance z jeho obklíčené rezidence v Abidžanu. K operaci došlo nedaleko bunkru, v němž se ukrývá samozvaný prezident Pobřeží slonoviny Laurent Gbagbo. Mluvčí povstalců dnes oznámila, že bojovníkům se již podařilo do prezidentské rezidence vstoupit. Oficiální hlavu státu zde však nenašli.

Dům japonského velvyslance Okamury Jošifumiho byl vystaven raketové a dělostřelecké palbě neznámých ozbrojenců. Z obležené rezidence bylo spolu s velvyslancem osvobozeno deset dalších lidí, čtyři osoby jsou nezvěstné. Zničeno bylo nejméně jedno obrněné vozidlo Gbagbovy ochranky.

K osvobození diplomata došlo krátce poté, co se vojska zvoleného prezidenta Alassaneho Ouattary neúspěšně pousila o útok na Gbagbovo opevněné sídlo. Během noci kolem úkrytu obleženého povstaleckými vojáky poté pokračovala sporadická palba.

Gbagbova opevněná rezidence dobyta

K dalšímu útoku došlo o několik hodin později, přičemž tentokrát se Outtarovým mužům podařilo do prezidentské rezidence probojovat. Potvrdila to mluvčí protivládních sil.

Vojáci sice vnikli do budovy, ale Laurenta Gbagbu se jim zajmout nepodařilo. Našli zde pouze rozsáhlé zásoby težkých zbraní, jež Gbagbovi přívrženci používali k obraně budovy. Podle mluvčí mají jednotky rozkaz Gbagba zajmout, ale ponechat ho naživu, protože má být později postaven před soud.

Znalci místních poměrů soudí, že Gbagbo se nyní ukrývá v podzemním tunelu, který spojuje prezidentské sídlo s přilehlou rezidencí francouzského velvyslance. Tunel kdysi vybudoval první prezident Pobřeží slonoviny Félix Houphouët-Boigny jako útočiště pro případ puče.

Dým nad prezidentským palácem v Pobřeží slonoviny
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24