Čína zatkla kritika režimu. Prý je podezřelý z trestné činnosti

Peking - Známý kritik čínského režimu Aj Wej-wej je v rukou čínské policie, která ho údajně vyslýchá kvůli podezření ze spáchání trestného činu hospodářské povahy. Oznámila to v krátké zprávě agentura Nová Čína. Aje v neděli zadržela policie na letišti v Pekingu, když chtěl odletět do Hongkongu. Od té doby o něm nebyly žádné zprávy. Policie Aje zatkla jen několik dní poté, co třiapadesátiletý avantgardní umělec oznámil, že chce z Číny odejít a usadit se v zahraničí. Chtěl si prý otevřít své studio v Německu a žít tam, aby se zbavil šikanování a pronásledování čínských úřadů.

Po zatčení ale zmizel a čínské úřady odmítaly o něm novinářům cokoli sdělit. O jeho osudu neměla žádné informace ani jeho manželka. Ajovi přátelé se obávali, že by mohl být obžalován z pokusu o rozvracení státu. To by mu pak hrozilo až deset let vězení.

Podle zprávy čínské agentury „Aje vyšetřuje v souladu s čínskými zákony policie pro podezření ze spáchání hospodářské trestné činnosti“. Žádné další podrobnosti agentura neuvedla.

Video Telefonát Tomáše Etzlera
video

Telefonát Tomáše Etzlera

Protestují Spojené státy, Británie, Francie

Aj se jako designér podílel na koncepci futuristického ztvárnění architektonické chlouby Pekingu, národního olympijského stadionu známého jako Ptačí hnízdo. Nyní vystavuje v londýnské galerii Tate Modern.

Proti jeho nedělnímu uvěznění protestovaly Spojené státy, Británie a Francie. Jeho okamžité propuštění požadovala Amnesty International a další organizace na obranu lidských práv.