Radioaktivitu ve Fukušimě budou měřit bezpilotní letouny

Tokio - Technici japonské elektrárny ve Fukušimě chtějí k měření radioaktivity nad poškozenými reaktorovými bloky používat americké a francouzské bezpilotní letouny. Oznámil to dnes japonský tisk s odvoláním na informace z vládních zdrojů. Američané údajně Japonsku nabídli vojenský bezpilotní letoun RQ-16 T-Hawk, který Pentagon využívá při výzvědných misích v Iráku a v dalších zemích.

Pro Japonsko je to vítaná nabídka, protože letouny jsou pro nebezpečnou misi ve Fukušimě mimořádně vhodné. Dokážou „stát“ ve vzduchu na určeném místě a jsou schopné kolmého startu. První lety by se měly uskutečnit už v příštím týdnu nad čtvrtým reaktorem elektrárny Fukušima 1.

Francie chce Japonsku poskytnout tři bezpilotní vrtulníky vybavené na přání japonských techniků zařízením pro měření radiace, infračervenými měřiči a kamerami. Vrtulníky jsou schopné pohybovat se ve vzduchu až hodinu.

Technické týmy i dnes ve Fukušimě pokračují v čerpání dusíku do prvního reaktoru, kde stoupá koncentrace vodíku k nebezpečným úrovním hrozícím explozí. Dusík by měl výbušné reakci vodíku s okolním kyslíkem zabránit. Do reaktoru má být přečerpáno 6 000 krychlových metrů dusíku. Operace, která začala ve středu, potrvá šest dní.

Podle expertů společnosti TEPCO, která elektrárnu vlastní, se uvažuje o obdobném opatření i na druhém a třetím reaktoru. Jde prý ale o preventivní akci, protože pravděpodobnost exploze je údajně mizivá.