NATO přiznalo omyl při bombardování v Libyi

Tripolis - NATO nesouhlasí s názorem, že se Libye ocitla politicky nebo vojensky v patové situaci, jak ve čtvrtek tvrdil americký generál Carter Ham, který velel počáteční fázi náletů na Libyi. Řekla to dnes mluvčí NATO Oana Lungescuová. Podle agentury AFP Severoatlantická aliance dnes přiznala, že její letadla ve čtvrtek omylem bombardovala povstalce ve východní části země. Zahynulo přitom pět lidí, z toho dva lékaři.

NATO událost prověřilo a admirál Russell Harding dnes řekl, že letadla mířila na tanky. Aliance prý netušila, že povstalci operují i s tanky, takže je považovala za Kaddáfího oddíl. NATO se za to odmítá omluvit, protože za omyl prý nenese odpovědnost. Původně se nevylučovala ani možnost, že nálet provedlo letadlo armády Muammara Kaddáfího. I to by ale znamenalo selhání aliance, jelikož z pověření Rady bezpečnosti OSN má zajistit kromě ochrany civilistů také bezletovou zónu nad Libyí.

Ham ve čtvrtek poukázal na to, že Kaddáfí začal své oddíly „chránit“ před nálety zaujetím pozic v oblastech obývaných civilisty, a vyjádřil názor, že vznikla patová situace.

Mluvčí NATO Lungescuová dnes řekla, že nejde o žádnou slepou uličku, nýbrž právě o opak. Mezinárodní koalici se prý daří při hledání politického řešení. „Víme, že čistě vojenské řešení neexistuje,“ sdělila a připomenula schůzku, která se má o Libyi příští týden konat v Kataru. Přítomen jí bude také generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen.

Podle Hardinga podnikla letadla NATO v minulých 48 hodinách 318 letů a zaútočila na 23 cílů.

Na bojišti je dnes situace nepřehledná. Civilisté do čtvrtka prchají z Adžedábíje, k níž se podle čtvrtečních zpráv blíží Kaddáfího vojáci. Ve čtvrtek město ovládla panika, dnes byly ulice liduprázdné. Podle dnešních informací z tábora povstalců je fronta stále mezi Adžedábíjou a Brigou. Města jsou od sebe vzdálena 80 kilometrů.

Rada OSN pro lidská práva hodlá v neděli do Libye vyslat tři vyšetřovatele, aby prověřili zprávy o porušování lidských práv oběma válčícími stranami.