Šest mrtvých při střelbě v nákupním středisku v Nizozemsku

Amsterodam - Šest lidí zahynulo a dalších 16 utrpělo zranění při dnešní střelbě v nákupním středisku v nizozemském městě Alphen aan de Rijn na západě země. Mezi mrtvými je i střelec, který na konci svého řádění spáchal sebevraždu. Čtyři zranění jsou v ohrožení života. Podle výpovědi svědků vtrhl útočník do nákupního střediska Ridderhof a začal bezhlavě pálit. „Divoce kolem sebe střílel a my utíkali, abychom se zachránili,“ uvedla jedna svědkyně. „Vypukla panika a lidé padali jeden přes druhého.“

„Slyšeli jsme střelbu a všichni zpanikařili. Děti začaly plakat a křičet. Chtěli jsme se podívat, co se děje. Dva lidi tam leželi mrtví a vedle zraněná žena. Chtěli jsme jí pomoct, ale ten muž se vrátil a pořád střílel, tak jsme se zamkli,“ popisuje situaci prodavačka Marine Spruitová.

Útočník začal střílet bez varování. Svědkové slyšeli asi 30 výstřelů a viděli větší střelnou zbraň. To by mohlo znamenat, že střelec měl samopal.

Nizozemská televizní stanice NOS později zveřejnila výpověď jiného svědka, podle kterého se útočník zastřelil druhou zbraní, a to pistolí.

"Pachatelem byl muž vyzbrojený samopalem. Jeho totožnost zatím nemůžeme zveřejnit. Je strašné, že se něco podobného stalo v našem městečku,“ vyjádřil se Bas Eenhoorn, starosta Alphen aan de Rijn.

Zatím není znám motiv masakru. Útočníkovi bylo údajně asi 25 let, na sobě měl maskáčové kalhoty a koženou bundu. Úřady potvrdily, že jednal sám.

Město Alphen aan de Rijn zhruba dvacet kilometrů jihozápadně od Amsterodamu zažilo tento měsíc střelbu již podruhé. Druhého dubna při přestřelce zemřeli dva lidé a dva další utrpěli zranění, napsal zpravodajský web nos.nl.