Izrael: Zastavte palbu! Hamás: Ne, vy zastavte palbu!

Jeruzalém - Izrael a palestinské hnutí Hamás, které ovládá pásmo Gazy, v posledních hodinách vyslovily ochotu k příměří, ale každý z nich to podmínil tím, že bojové akce nejprve zastaví druhá strana. Roznětkou nového násilí mezi nimi se stal čtvrteční zásah izraelského školního autobusu raketou vypálenou z pásma Gazy. Byli přitom zraněni dva lidé. Izraelská odveta si do soboty vyžádala 19 mrtvých a na 70 raněných. „Zastaví-li palbu na naše města, přestaneme na ně střílet také my,“ řekl izraelský ministr obrany Ehud Barak. Ministerský předseda Benjamin Netanjahu však v bojovnějším tónu prohlásil, že pokud budou útoky na izraelské občany a vojáky pokračovat, „odpověď bude mnohem tvrdší“.

Mluvčí Hamásu oznámil, že „palestinské frakce nemají zájem na eskalaci napětí. Pokud bude izraelská agrese zastavena, bude přirozeně obnoven klid“. Podobně se v izraelském rozhlasu vyslovil náměstek „ministra zahraničí“ Hamásu Ghází Hamad. Zároveň Izrael vyzval, aby přestal pohraniční konflikt stupňovat.

„Ministr zahraničí“ Muhammad Avad pak řekl, že je tu „soustavné úsilí“ o zastavení bojů a že Hamás je v tomto ohledu v kontaktu s Egyptem, Tureckem a OSN.

Hamás již dříve dával najevo, že je příměří nakloněn, ale musí k témuž přimět i ostatní radikální skupiny, které z pásma Gazy rovněž útočí. Jedna z nich, Islámský džihád, však už podle Reuters také k zastavení násilností vyzvala.

Zrádce, který pracuje pro sionistického okupanta

Hamás tvrdí, že jeho útoky nesměřují proti civilistům. Nemá prý ale technologii, která by umožňovala vyhnout se zásahům civilistů. Snahou přimět k příměří všechny ozbrojené frakce chce vedení Hamásu, které pásmu vládne, zabránit větší izraelské ofenzívě. Při té minulé na přelomu let 2008 a 2009 padlo na 1400 Palestinců.

Dnes také Hamás oznámil zatčení několika osob, které spolupracují s Izraelem, a varoval, že „žádný zrádce, který pracuje pro sionistického okupanta, neunikne soudnímu stíhání“. Podle palestinských zákonů mohou kolaboranti s Izraelem dostat trest smrti.