Romové zaplnili maďarské kostely

Budapešť - Maďarské církve zažívají nový příliv věřících, velkou část z nich tvoří Romové. Nová církevní strategie má pomoci k integraci menšiny, sužované sociálními problémy a útoky extremistů. Podporuje ji i vláda. Jednou měsíčně zve biskupství Romy na romskou mši. Jedná se o dvojjazyčnou liturgii, místo varhan kytary, z obrazu vše sleduje patron Romů, blahoslavený Seferino.

„Snažíme se, aby se Romové cítili v našich kostelech jako doma. Tak aby mohli být hrdí na svou kulturu,“ vysvětlil biskup Janos Szekely. Zbožné Romy umí ocenit i maďarský stát. S církvemi nedávno uzavřel smlouvu, která jim ukládá zvýšenou péči o 800tisícovou menšinu. Tu sužuje chudoba, nezaměstnanost, negramotnost. Církve teď zakládají speciální romské univerzity. Jezuité se zvláště zaměřili na dospělé, kteří neumí číst a psát. Převážně jde o ženy.

Místo hospody teď chodí do kostela

Video Reportáž Hany Scharffové
video

Reportáž Hany Scharffové

Úspěchy slaví i malé protestantské sbory, nejen co se týče vzdělání. Z třítisícové romské komunity ve východomaďarském městě Hajdúhadház se už dala pokřtít celá polovina. Tři improvizované modlitebny jim začínají být malé. Zato místní bary zejí prázdnotou. „Před třemi lety tu bylo šest hospod a Romové v nich většinou propili všechny peníze. Ale od té doby, co začali následovat Krista, tři hospody musely zavřít,“ říká hlava evangelikálního společenství Chléb života Miklos Bernath.

Podle kazatele Mikloše Bernatha ve městě ubylo kriminality a obrácení Romové vedou lepší život. Pravicoví extremisté ze strany Jobbik sem přesto vyslali na dvě stě samozvaných milicionářů. Útoků na maďarské Romy stále přibývá, také tihle možná jednou stanou před rozhodnutím, zda se bránit, nebo nastavit i druhou tvář.

Romská mše
Romská mše