Mubarak bude vyslýchán kvůli korupci a násilí

Káhira - Bývalý egyptský prezident Husní Mubarak a jeho dva synové budou vyslýcháni kvůli obviněním z korupce, a to v rámci vyšetřování násilností ze začátku roku proti demonstrantům požadujícím Mubarakův odchod. Oznámila to dnes egyptská generální prokuratura. Mubarak označil své obviňování z korupce za nepodložené. Oznámeny byly i některé další kroky, jimiž se úřady zjevně snaží vyjít vstříc volání veřejnosti po vyšetření korupce. Mubarak ve svém prvním prohlášení od odchodu před dvěma měsíci uvedl, že obvinění z korupce vyslovená proti němu i proti jeho rodině jsou lživá, a zdůraznil, že má právo na obranu své pověsti.

Informace, které poskytne prokuratuře, prý ukážou, že nemá žádné peníze ani nemovitosti v zahraničí. Je přesvědčen, že stejně tak se prokáže, že se ilegálně neobohacovali ani jeho synové Alá a Gamál.

Mubarakovo prohlášení bylo zveřejněno krátce před oznámením prokuratury a nedotýká se problematiky někdejšího násilí na demonstrantech. Při potlačování lednových a únorových protivládních demonstrací přišlo údajně o život kolem 800 lidí a tisíce jich byly zraněny. Žádné datum výslechu bývalého prezidenta a jeho synů zatím nebylo stanoveno.

V Káhiře dnes bylo také oznámeno, že v zájmu vyšetřování své případné role v mrhání veřejnými prostředky byl na dva týdny vzat do vazby Ahmad Nazíf, předseda vlády v posledních sedmi letech Mubarakovy éry. Nazíf je rovněž obviňován z korupce. Úřady dále obstavily půdu, kterou v jižním Egyptě vlastní saúdskoarabský miliardář princ Valíd bin Talál.

Na náměstí Tahrír lidé demonstrují za přechod k civilní vládě

V centru Káhiry dnes více než tisíc demonstrantů odmítlo uposlechnout armádní rozkaz, aby opustili náměstí Tahrír, kde už třetí den demonstrují za urychlený přechod k civilní vládě a za řádné vyšetření korupce ve vedení země. Tahrír bylo centrem protestů, jež v únoru vedly ke svržení prezidenta Husního Mubaraka.

Demonstranti dnes požadovali ukončení prozatímní vojenské vlády, jež se ustavila po Mubarakově odchodu, a ustavení civilní rady. Žádali také odchod polního maršála Muhammada Husajna Tantávího, jenž stojí v čele vojenského kabinetu. Je také ministrem obrany: tuto funkci vykonával dlouhá léta i za Mubarakova režimu. Armádní velení slíbilo svobodné parlamentní volby na září a prezidentské o dva měsíce později.

Vojáci demonstranty rozháněli střelbou a slzným plynem

V pátek se na Tahríru uskutečnila jedna z největších demonstrací od Mubarakova svržení. Statisíce lidí na ní požadovaly urychlení soudních procesů s osobami zodpovědnými za útoky proti demonstrantům nebo s podezřelými z korupce včetně bývalého prezidenta a jeho rodiny.

Podle zdravotnických zdrojů střelba do davu zranila 13 lidí, z nichž dva ještě během pátku zemřeli. Vojáci střelbou a slzným plynem rozháněli demonstranty i v sobotu. Demonstranti chtějí na náměstí zůstat, dokud nebudou jejich požadavky splněny.