Prezidenti Ruska a Polska uctili památku obětí z Katyně

Moskva/Smolensk - Ruský prezident Dmitrij Medvěděv dnes ve Smolensku svému polskému protějšku Bronislawu Komorowskému slíbil, že Rusko už nezmění odsuzování sovětského vedení za zločin v katyňském lese, kde na jaře 1940 sovětská tajná policie na rozkaz nejvyššího vedení postřílela tisíce polských zajatců. Moskva vinu za tento dávný masakr dlouho odmítala přiznat.

„Odpovědnost za tento zločin nese tehdejší vedení sovětského státu. Snahy o nějaké jiné verze se neopírají ani o historické dokumenty, ani o morální důvody,“ řekl Medvěděv. Slíbil předat všechny archivní dokumenty, na jejichž odtajnění naléhá Varšava. Současně vybídl „ve jménu budoucnosti stránku s touto kapitolou otočit, ale tak, aby zůstala v paměti jak Rusů, tak Poláků“. Komorowski pochválil velký pokrok na cestě ke společnému pohledu na Katyň a ujistil, že i Polsko chce tuto kapitolu uzavřít, nejprve je však nutné „ji dočíst až do konce“.

Polsko a Rusko - opatrná spolupráce

Video Telefonát Barbory Šámalové
video

Telefonát Barbory Šámalové

Zatímco Medvěděv odletěl z Moskvy přímo do Smolensku na stejné letiště, kde se loni 10. dubna zřítil polský letoun s prezidentem Lechem Kaczyńským a dalšími 95 lidmi na palubě, Komorowski s doprovodem letěl z Varšavy do Moskvy, odkud do Smolensku cestovali auty.

Zprvu se zdálo, že nové neštěstí může oba národy sblížit, ale zanedlouho vzplály nové spory. Věc se v Polsku stala i zbraní v ostrém zápasu mezi liberální vládou premiéra Donalda Tuska, z jehož tábora vzešel i prezident Komorowski, a konzervativní opozicí v čele s bratrem zesnulého prezidenta Jaroslawem Kaczyńským.

Do zjitřelé atmosféry zapadla i výměna ostrých slov mezi Varšavou a Moskvou kvůli tomu, že smolenské úřady vyměnily pamětní desku na místě leteckého neštěstí, aby odstranily slova, že Poláci zahynuli cestou k uctění výročí „sovětského zločinu genocidy na válečných zajatcích“. Poláci se rozhořčovali nad nedostatkem taktu, naopak ruské úřady se hájily tím, že původní polský nápis neschválily, místním obyvatelům se nelíbil, masakr nebyl Moskvou uznán za genocidu a o chystané výměně desky byla prý Varšava včas vyrozuměna.

Prezidenti dnes místo u sporného nápisu položili věnce k bříze u okraje letiště a také se domluvili, že na místě neštěstí nechají postavit památník, přičemž se nejprve obě strany domluví na nápisu na pomníku.