Zemřel západoněmecký agent, který utekl do NDR

Berlín/Moskva – Bývalý vysoký důstojník západoněmecké kontrarozvědky Hansjoachim Tiedge zemřel minulý týden ve svém domě poblíž Moskvy. Bylo mu 73 let. Informovalo o tom dnes nakladatelství Eulenspiegel. Tiedge v roce 1985 přeběhl do NDR, považuje se to za historicky největší prohru kontrarozvědky Spolkové republiky Německo. Agent u ní totiž pracoval skoro 20 let, tedy od roku 1966. Měl na starosti především odhalování špionů. Tiedge měl ale psychické problémy, problémy s alkoholem a také ho tížily vysoké dluhy, rozhodl se proto nasednout do vlaku a vystoupit až v NDR. Západoněmecký agent přeběhl na druhou stranu „barikády“ 23. srpna 1985.

Při prohlídce v Tiedgově bytě v Kolíně nad Rýnem našla západoněmecká policie celou řadu tajných dokumentů. Tehdejší kancléř Helmut Kohl označil takovou zradu za katastrofu. O místo přišel Tiedgův nadřízený, který dlouho přehlížel jeho dluhy i problémy s pitím. 

Tiedge byl poté v NDR několik let pod ochranou východoněmecké Stasi. Po pádu berlínské zdi žil ještě několik měsíců nerušeně v Německu, teprve před sjednocením země v roce 1989 si ho sovětská KGB převezla do Sovětského svazu. Tam žil v domě poblíž Moskvy.   

V roce 1998 vydalo nakladatelství Das Neue Berlin, které patří do skupiny Eulenspiegel, Tiedgeho autobiografii Přeběhlík - životní příběh. Bývalý agent v ní vysvětluje, proč se rozhodl utéct. Tvrdí, že německá tajná služba byla prošpikována bývalými nacisty a ne vždy jednala podle práva a zákonů. Poté, co přeběhl do NDR, dal zde Tiedge k dispozici své znalosti o tom, jak funguje protišpionážní činnost v SRN.