V Amsterdamu obnovili proces s Wildersem

Amsterdam - V Amsterdamu byl obnoven proces s pravicovým politikem Geertem Wildersem, který je obviněn z podněcování nenávisti k muslimům. Jeho advokáti se dnes snažili zdiskreditovat soudce, který o obnovení rozhodl, a s poukazem na jeho údajně neregulérní kontakt s jedním svědkem se domáhali zrušení procesu. O jejich žádosti se rozhodne v pátek. Proces začal už loni, ale Wilders tehdy soudce obvinil z podjatosti a jeho námitka byla uznána. Teď jednání začíná nanovo, soud by mohl skončit v létě.

Wilders nemá u soudu co ztratit. I kdyby odešel vinen, pro své voliče se stane mučedníkem. „Určitě nepůjde do vězení, možná bude usvědčený, ale bez trestu. A je dost možné, že proti němu vůbec nevynesou verdikt,“ soudí historik Bert van den Braak.

Blonďatý Wilders přezdívaný Mozart stojí v čele třetí největší nizozemské strany, proslul tažením proti přistěhovalcům a ostrými výroky na adresu muslimů, koránu a islámu vůbec. V rozhovoru pro list De Volkskrant například řekl, že „jádro problému je fašistický islám, chorobná ideologie Alláha a Mohameda, jak je sepsána v islámském Mein Kampfu“ (tedy koránu). Pozornost vyvolal i jeho krátký film Fitna (Rozvrat), který spojuje záběry z teroristických útoků s recitací veršů z koránu.

Video Reportáž Evy Hrnčířové
video

Reportáž Evy Hrnčířové

Wilders se při obraně svých vyjádření zaštiťuje svobodou projevu a říká, že nikdy nepřekročil zákonný rámec. Jeho obhájci zdůrazňují, že nikdy nevyzýval k násilí, a poukazují na to, že státní zastupitelství zprvu odmítalo proces uspořádat a přistoupilo na něj, až když mu to nařídila justice na základě stížností muslimů.

Wildersova Strana pro svobodu (PVV) podporuje menšinovou vládu křesťanských demokratů a liberálů. Ač Wilders není ve vládě, drží ji v šachu. Menšinový kabinet mu za jeho podporu v parlamentu musí ustupovat, nicméně s ním má společný zájem zmenšit příliv imigrantů, kteří jsou vzdálení nizozemské společnosti a nepotřební pro trh práce. Vládní strana s ním také souhlasí, že by se měly zakázat islámské závoje.