Ve 114 letech zemřel nejstarší muž světa

Great Falls (USA) - Nejstarší muž na světě, Američan Walter Breuning, ve čtvrtek zemřel ve věku 114 let. Breuning měl před časem zdravotní potíže, podle agentury AP ale zemřel z přirozených příčin. Velkou část života strávil prací na železnici a aktivní byl i v důchodu. Za recept na dlouhověkost považoval střídmou stravu. Nyní je nejstarším mužem světa Japonec Džiroemon Kimura, kterému bude 114 let v úterý.

Breuning, který se narodil 21. září 1896 v americkém státě Minnesota, vždy vzpomínal, že život za jeho dětství nebyl vůbec snadný. V domě neměli elektřinu a zavedena nebyla ani taková vymoženost, jako je tekoucí teplá voda. Ve svých šestnácti se proto přestěhoval do Montany, kde celé půlstoletí pracoval u železnice. Zde se také seznámil se svou ženu Agnes.

U drah si podle svých slov vydělávali „slušné peníze“, mohli si tak brzy pořídit v té době relativní novinku - automobil. Na vlastní dům si bohužel našetřit nestačili, ve 30. letech totiž přišla hospodářská krize. „Spousta továren byla zavřená, nikde nebyla práce. Kdyby v roce 1942 nezačala válka, krize by byla mnohem horší,“ připomněl stařík, když slavil 114. narozeniny.

Video Reportáž Pavla Vondry
video

Reportáž Pavla Vondry

V roce 1957 mu manželka zemřela, žádné děti spolu neměli a on se již nikdy znovu neoženil. „Druhá manželství nikdy nefungují. Dneska to ostatně platí i o těch prvních,“ prohlásil před dvěma lety. Když Beatles v roce 1963 vydali své první album, Walter se rozhodl odejít do důchodu, bylo mu 67 let. Pracovat však nepřestal. Až do svých 99 let vypomáhal na částečný úvazek ve zdravotnické organizaci.

Naše mysl i tělo musí zůstat v pohybu

„Každý tvrdí, že váš rozum je nejdůležitější součástí vašeho těla. Vaše mysl a vaše tělo. Pokud udržíte obojí v pohybu, budete zde dlouho,“ uvedl Breuning. Od 80. let žil v domově důchodců v montanském Great Falls. Většinu času zde přitom strávil nastrojený v obleku a kravatě, sedě v křesle poblíž certifikátu z Guinnessovy knihy potvrzjícího jeho prvenství.

Breuning byl nejen nejstarším mužem na světě, ale druhým nejstarším člověkem vůbec. Podle demografické organizace GRC, která sleduje nejstarší žijící osoby, byla starší než Breuning pouze Američanka Besse Cooperová, která se narodila v srpnu 1896.

Loni na podzim se Breuning v rozhovoru pro AP svěřil se svým receptem na dlouhověkost. Klíčem prý bylo jíst pouze dvě jídla denně a pracovat tak dlouho, jak jen to je možné. „Všichni jednou zemřeme. Někteří lidé se smrti bojí, já se však zemřít nebojím. Narodili jsme se, abychom zemřeli,“ prohlásil tehdy muž, který zažil tři různá století.

Walter Breuning, 21. září 2010:

„Pokud na mě dokážete vzpomínat jen se slzami v očích, raději na mě nevzpomínejte vůbec.“

Nejstarším mužem světa je nyní Japonec Kimura, který je zároveň šestou nejstarší osobou světa. Mezi 85 lidmi staršími 110 let je podle GRC pouze pět mužů.