Demonstrace na Blízkém východě se dnes zřejmě obešly bez obětí

Damašek/Ammán/Saná – V Sýrii, Jordánsku a Jemeni dnes znovu vyšly do ulic tisíce lidí a volaly po reformách. V Damašku policie rozehnala dav slzným plynem, v jordánské Zarce bylo při střetu odpůrců a stoupenců krále Abdalláha zraněno několik desítek lidí. Také v Jemenu tradičně demonstrovali odpůrci i stoupenci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha. Největší protestní akce jsou tradičně svolávány na páteční odpoledne, kdy muslimové vycházejí po poledních modlitbách z mešit. Pátek je v islámském světě volným dnem.

V syrském Banijásu manifestovaly stovky osob. V ulicích byly vojenské jednotky, ale armáda předem oznámila, že nehodlá do lidí střílet. Při nedělní demonstraci tam přišli o život čtyři lidé a desítky osob skončily ve věznicích. Tisíce demonstrantů vyšly do ulic v Dará, Kámišlí a Homs. Policie nasadila slzný plyn proti tisícům, podle některých zdrojů údajně až desítkám tisíc demonstrantů na předměstí Damašku, kde volali po svobodě a chtěli pochodovat do centra hlavního města. Protesty pokračují navzdory pokusům prezidenta Bašára Asada uklidnit je amnestií pro některé zatčené demonstranty a jmenováním nové vlády. Nezastavil ale volání po větších politických svobodách a zrušení téměř půl století trvajícího výjimečného stavu.

V jordánské Zarce se zúčastnilo pochodu radikálních muslimských salafistů, kteří kritizují krále, asi 350 lidí. Proti nim vyrazili Abdalláhovi stoupenci a oba tábory proti sobě začaly házet kamení a bít se holemi. Při potyčkách zraněno 40 policistů, kteří se snažili salafisty rozehnat slzným plynem. Šest jich bylo podle úředních zdrojů pobodáno noži.

Video Na Blízkém východě pokračují demonstrace
video

Na Blízkém východě pokračují demonstrace

V jemenské metropoli Saná se lidé shromáždili tradičně na dvou místech. Na jednom protestovali odpůrci prezidenta Alího Abdalláha Sáliha a žádali jeho odstoupení. U prezidentova paláce naopak manifestovali Sálihovi stoupenci. Podobně jako několik minulých pátků k nim Sálih promluvil. Vyzval opozici k dialogu a ocenil armádu za to, že se jí dosud celkem daří udržovat v zemi pořádek. Prohlásil, že je ve funkci v souladu s ústavou. Jeho odpůrci volají po odstoupení prezidenta, což Sálih odmítá učinit dřív, než se budou konat volby. Další protesty se konaly v jemenských městech Aden a Táizz.

Vysocí jemenští duchovní a také zástupci největších kmenových svazů se připojili k opozici a také oni žádají, aby Sálih odešel okamžitě. Jemenští aktivisté účastníkům protestů rozdávali letáky s výzvami k občanským protestům. Mají přestat platit daně a účty za elektřinu. V Adenu se ve školách a vládních úřadech stávkuje od minulého týdne. Na několika místech v Saná, Táizzu, Hudajdá a Ibbu lidé napadli tamní elektrárny, takže v těchto městech byla omezena dodávka proudu do domácností.

V Jemenu politické protesty trvají od února a vyžádaly si na 100 mrtvých. Syřané jsou v ulicích asi tři týdny, ale tam přišlo o život už 200 lidí.

Prezidenta Sáliha podporují i ti nejmenší
Prezidenta Sáliha podporují i ti nejmenší
Více fotek
  • Prezidenta Sáliha podporují i ti nejmenší autor: Muhammed Muheisen, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2475/247406.jpg
  • Protest proti jemenskému prezidentovi Alímu Abdalláhovi Sálihovi autor: Hani Mohammed, zdroj: ČTK/AP http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2475/247407.jpg