Castro: I na Kubě by měl být politický mandát časově omezený

Havana – V Havaně vlají rudé prapory. Budovy po celém hlavním městě Kuby jsou vyzdobené obrovskými národními vlajkami. Na náměstí Revoluce, symbolickém politickém srdci země, se v sobotu konala jedna z největších vojenských přehlídek posledních desetiletí. Slaví se jednak 50leté výročí od neúspěšné proticastrovské invaze v Zátoce sviní, jednak se v Havaně koná první sjezd komunistické strany po 14 letech. A prezident jednoho z posledních socialistických států světa překvapil neobvyklým návrhem – politické funkce na Kubě by měly mít omezený mandát na deset let. Castro rovněž vyzdvihl nutnost ekonomických reforem a přislíbil ukončení dvousměnného systému v zemi.

„Došli jsme k závěru, že by bylo vhodné omezit politické mandáty a hlavní státní funkce na dvě po sobě jdoucí pětiletá období,“ prohlásil Castro před tisícovkou delegátů sjezdu. Tato změna by podle něj měla zajistit „systematické omlazení“ na všech důležitých postech státní moci včetně prezidenta a také ministrů.

Podle Castra se on i jeho bratr Fidel několikrát pokusili podpořit nové osobnosti, ale nesetkalo se to s úspěchem. Castro tak poukazoval na odvolání populárního kubánského ministra zahraničí v roce 2009, který byl později obviněn z přílišného úsilí o moc. „Nyní čelíme následkům toho, že nejsou připraveni nástupci,“ upozornil kubánský prezident.

Návrh na omezení funkčních období musí ještě schválit kubánské národní shromáždění. Lze však předpokládat, že se tak stane brzy. Uvedený návrh se objevuje po 52 letech, během kterých stál v čele Kuby nejprve Fidel Castro a nyní jeho bratr Raúl. Bývalý kubánský vůdce se projevu neúčastnil, ale byla pro něj vedle Raúla Castra ponechána volná židle.

Socialismu se Kuba nevzdá, ekonomickým změnám se ale nevyhne

Ve více než dvouhodinovém projevu Raúl Castro hovořil také o chystaných změnách v hospodářské oblasti. Zdůraznil přitom, že tyto změny by v žádném případě neměly vést k hromadění soukromého majetku. Už v předsjezdových rozhovorech Castro upozornil, že návrhy podobného druhu nepřipadají v úvahu, protože jsou v příkrém „rozporu s podstatou socialismu“. Změny podle něj přijdou beze spěchu, ale také bez přestávek. „Nebude tu ale nikdy prostor pro šokovou terapii,“ dodal.

Raúl Castro, kubánský prezident

„Žádná země ani člověk nemůže utratit více, než má. Dva a dva jsou čtyři, ne pět ani šest či sedm - jak jsme kdysi předstírali.“

Castro ve sjezdovém projevu také přislíbil ukončení neobvyklého dvouúrovňového měnového systému v zemi, neupřesnil ale kdy a jakým způsobem hodlá tento systém změnit. Na Kubě jsou mzdy vypláceny v místní měně, mnoho výrobků z dovozu lze ale zakoupit pouze za americké dolary, kterými většina lidí nedisponuje.

První krůčky reforem předvedl Raúl Castro například přerozdělením zemědělské půdy drobným farmářům a velmi omezeným povolováním soukromého podnikání. Mezi zmiňované změny patří i omezení využívání potravinových lístků, decentralizace ekonomiky ostrovního státu a v některých sektorech přechod k systému nabídky a poptávky.

První stranický sjezd kubánských komunistů od roku 1997 má během čtyř dnů rozhodnout o další podobě asi 300 reforem, jejichž cílem je především zachránit skomírající ekonomiku. Podle Castra země ignorovala své problémy příliš dlouho a je potřeba, aby učinila zásadní rozhodnutí, pokud chce přežít. K hlavním z nich patří omezení přezaměstnanosti ve státním sektoru, větší prostor pro soukromou iniciativu lidí, posílení autonomie státních podniků, reforma zemědělství a potravinářského průmyslu a otevření dveří pro příliv zahraničního kapitálu. Zřejmě největší pozornost řadových Kubánců ale vyvolává plánovaná revize seznamu dotovaného zboží základní potřeby, který se ve fakticky nezměněné podobě v zemi uchoval z roku 1963.

Volit se bude druhý nejmocnější muž

Na závěr sjezdu je na programu volba nového prvního tajemníka komunistické
strany, která je na „ostrově svobody“ jedinou povolenou politickou organizací. Předpokládá se, že se jím po bratrovi Fidelovi stane Raúl Castro. Otázkou však zůstává, kdo by mohl být zvolen druhým tajemníkem, kterým byl dosud Raúl Castro. Castrovy výroky o omlazení politické scény by mohla naznačovat, že půjde o některého z mladších politiků. „Pokud dojde ke změně ve vedení, zvláště pokud bude povýšen někdo z mladší generace, může to napovědět, kdo by se mohl stát příštím vůdcem na Kubě,“ konstatoval podle amerického specialisty na problematiku Kuby Philip Peters.

Americký list Miami Herald dnes upozornil, že kubánské vedení v minulých letech při mocenském soupeření odstranilo od moci řadu čelných funkcionářů, které nyní postrádá. Byli mezi nimi Carlos Lage, Felipe Pérez Roque, Roberto Robaina nebo Fernando Remírez de Estenoz. Jako o budoucím muži číslo dvě a garantu reforem se podle listu nyní hovoří o Marinu Murillovi, bývalém ministru hospodářství, který byl kdysi rovněž odstraněn, ale Raúlu Castrovi je prý ideologicky blízký. Podle agentury AP by mohl být horkým kandidátem na druhý post ve straně i Lázaro Expósito, rychle stoupající politická hvězda ze Santiaga de Cuba.

Sjezd kubánských komunistů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24