Bohatí Američané budou víc utrácet, o práci už se tolik nebojí

New York - Bohatí Američané by letos mohli za luxusní zboží utratit až 359 miliard dolarů (asi šest bilionů Kč). Proti loňskému roku by to byl nárůst zhruba o osm procent, ukázal nový průzkum organizací American Express Publishing a Harrison Group. Bohatí také optimističtěji hodnotí trh práce a obavy ze ztráty zaměstnání mezi těmito lidmi klesly až o 50 procent. Přestože se bohatí chystají více utrácet, nebudou peníze bezmyšlenkovitě rozhazovat. Zhruba 26,6 miliardy dolarů, o které by se jejich výdaje letos mohly zvýšit, chtějí utratit za kvalitní zboží, které představuje nějakou hodnotu. Bohatí zpravidla utrácejí za luxusní auta či velké domy, také ale hodně cestují.

Přestože se Amerika teprve vzpamatovává z nejhorší recese za posledních zhruba 70 let, počet bohatých rodin, které plánují více utrácet, se jen za poslední tři roky ve Spojených státech téměř zdvojnásobil. Od lidí, kterým se podařilo bez větších šrámů recesi přečkat, lze podle průzkumu očekávat změnu postoje.

„Je to o těch, co to zvládli. Lidé, kterým se podařilo recesi úspěšně překonat, teď budou vyžadovat novou formu respektu,“ podotkl místopředseda společnosti Harrison Group Jim Taylor. Právě recese podle Taylora bohatým lidem připomněla, aby si peněz vážili, a když je budou utrácet, aby za ně i žádali větší hodnoty a lepší služby.

Na dotazy v průzkumu s názvem The Survey of Affluance and Wealth in America (Průzkum hojnosti a bohatství v Americe) odpovídalo 1458 rodin, které mají k okamžitému použití alespoň 100 000 dolarů (zhruba 1,7 milionu Kč) volné hotovosti. Tito lidé v USA představují nejbohatších deset procent. Tato skupina se přitom na celkových výdajích spotřebitelů podílí asi z 50 procent.

Průzkum zjistil, že asi 15 procent dotázaných rodin má v úmyslu letos utrácet víc než loni, to je asi o čtvrtinu víc než v loňském průzkumu a skoro dvakrát tolik než v průzkumu z roku 2008. Naopak počet rodin, které chtějí utrácet méně, se snížil skoro na polovinu a představuje pouze devět procent dotázaných. Proti roku 2008 je přitom takových rodin o dvě třetiny méně. Bohaté rodiny v průměru každý rok ušetří asi čtvrtinu příjmů.

Taylor řekl, že i když asi 70 procent bohatých Američanů věří, že jejich země je stále v recesi, nemají už tito lidé tak velké obavy z budoucnosti. Strach ze ztráty zaměstnání mezi nimi proti loňsku klesl o polovinu, obavy z úpadku jejich firem klesly z loňských 28 na zhruba 11 procent. Asi tři čtvrtiny rodin uvedly, že díky recesi jsou důmyslnější.

Bohatí Američané mají v úhrnu skoro čtyři biliony dolarů (zhruba 67 bilionů Kč) ve fondech peněžního trhu, což jim dává obrovskou flexibilitu. „Jejich hodnotová rovnice odráží cenu recese, a to vyzrálý úsudek,“ řekl k průzkumu Taylor. Finanční situaci bohatých ale vylepšil také akciový trh, který hlavně loni vytrvale rostl. Dow Jonesův index přidal asi 11 procent, vybraná odvětví ještě víc.