Zapojení al-Káidy do nepokojů v Libyi je podle tamní vlády průkazné

Tripolis - Podle mluvčího Kaddáfího režimu Músy Ibrahíma je do libyjského protivládního povstání zapojena i teroristická síť al-Káida. Mluvčí tvrdí, že do povstalecké bašty na západě, do města Misuráty, míří jeden z vůdců al-Káidy Abdal Hakím Hasadí. Rebelové říkají, že od neděle zemřelo po zásahu vládních jednotek 30 lidí.

Ibrahím tvrdí, že má informace o tom, že Hasadí vyplul z povstalecké bašty povstalců Benghází do Misuráty. Doprovází ho údajně 25 „dobře vycvičených bojovníků“, mají také loď plnou zbraní. Libyjský režim navíc říká, že do bojů se zapojil i radikální islamista Ismáíl Salabí, který cvičí 200 „fundamentalistů“ ve vojenském táboře v Benghází.

Misurátu jednotky věrné Kaddáfímu obléhají několik týdnů. Dnes tu podle povstalců zahynuli čtyři lidé a dalších pět bylo zraněno, když vládní síly zaútočily raketami a dělostřelectvo bombardovalo východní část města.

Humanitární organizace upozorňují na nedostatek zdravotnického materiálu v misurátských nemocnicích. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes oznámil, že Spojené národy s Kaddáfího vládou uzavřely dohodu o poskytování humanitární pomoci. To by mělo otevřít i cestu do Misuráty.

Šéfka úřadu OSN pro koordinaci humanitárních akcí Valerie Amosová ale upozornila, že libyjské úřady se nezavázaly k pozastavení vojenských akcí po dobu humanitárních operací.

Od začátku bojových akcí v Libyi podnikla již letadla NATO přes 1 100 letů. Britský premiér David Cameron dnes znovu vyloučil pozemní operaci západních jednotek. Německý ministr hospodářství Rainer Brüderle podle magazínu Spiegel navrhl, aby prostředky zmrazené libyjskému režimu byly využity na financování humanitární pomoci zemi.