Australské povodně otrávily Velký bariérový útes

Brisbane - Australský stát Queensland se stále vzpamatovává ze záplav, které ho postihly na začátku roku. Letošní povodně byly největší za posledních 50 let. Voda zalila oblast větší než Německo a Francie dohromady. Tři měsíce poté, co opadla voda, se začínají projevovat ekologické důsledky. Voda z polí a pastvin spláchla do moře tuny nebezpečných látek, které začaly ohrožovat ekosystém, včetně Velkého bariérového útesu, který je pod ochranou organizace UNESCO. Australští vědci proto volají po tom, aby se v zemi pravidla pro využívání zemědělské půdy zpřísnila.

Ze vzduchu jsou škody jasně viditelné. Obrovské záplavy, které nedávno potrápily australský stát Queensland, zničily zemědělskou půdu a břehy řek. Důlní průmysl, na kterém je existenčně závislých mnoho lidí, srazily na kolena.

Už dva měsíce neprší, ale řeka Fitzroy ještě stále odnáší pozůstatky záplav do Tichého oceánu. Ochránci přírody a vědci poukazují na to, že řeka odplavuje i tuny usazenin a toxického kalu, které podle nich zasahují křehké ekosystémy ostrovů při pobřeží, a navíc i jižní okraj jednoho z divů světa – Velkého bariérového útesu.

Video Povodně poškodily Velký bariérový útes
video

Povodně poškodily Velký bariérový útes

Michelle Devlinová, odbornice na vodohospodářství z Univerzity Jamese Cooka, tvrdí, že už nebezpečné látky útes zasáhly. Na vině jsou podle ní nejen záplavy, ale také nepromyšlené používání chemikálií v zemědělství: „Našimi aktivitami jsme ovlivnili kvalitu vody. Její vlastnosti se v celém povodí řeky naprosto změnily. Je v ní teď mnoho hnojiv, pesticidů a víc sedimentů. To všechno by mohlo mít vliv na stav útesu.“

Devlinová i další experti očekávají, že budou koráli blednout. To se stává, když polypy - maličké organismy, které korál tvoří - odumírají. Nejčastěji za to může příliš vysoká teplota vody nebo právě její znečištění. Namísto oslnivě barevných útvarů pak zůstává jen mrtvá hmota barvy mramoru. „Potřebujeme zjistit, jaký dopad bude mít velké množství sladké vody zkombinované s ostatním znečištěním, které se v ní nachází. Zatím se naše obavy potvrzují. Na útesu už známky blednutí vidíme,“ upozorňuje Devlinová.

Řeky Fitzroy a Bowen zaplavily především zemědělskou půdu a také rozsáhlé uhelné doly. Mnozí dnes poukazují na to, že právě zemědělství mohlo přispět k dnešním potížím. Samozřejmě, voda spláchla také velké množství odpadu a hlušiny po těžbě uhlí, ale podle úředníků z povodí řeky Fitzroy jsou největším problémem látky používané v zemědělství – hnojiva a pesticidy. „Sedimenty jsou důsledkem masivního využívání půdy, buď jako pastvin, nebo jako orné půdy. Půda se po povodních sesunula především z polí a luk, proti tomu jsou škody z uhelných dolů spíš menší,“ říká ředitelka Povodí řeky Fitzroy Susie Christiansenová.

Podle vědců stojí za podobnými katastrofami, jako byly letošní povodně, klimatické změny. Pokud by se podařilo omezit emise skleníkových plynů, nesesílala by prý příroda na lidstvo tak často různé pohromy. Jenže to je velmi dlouhodobá strategie. V kratším časovém horizontu by pomohlo lepší zacházení s půdou. „Nemusíme tady začínat debatu o tom, jestli se tu jedná, nebo nejedná o globální oteplování nebo jestli se to do budoucna zhorší, nebo zlepší. Máme štěstí, protože naše krajina je houževnatá,“ dodává ředitelka.

Vědci očekávají, že z této rány se koráli ještě vzpamatují – ačkoliv by jim to prý mohlo zabrat až 100 let. To ale jen za předpokladu, že se jim nestane v brzké budoucnosti něco podobného. Když už by Australany nic nepřivedlo ke snížení objemu hnojiv a pesticidů používaných v zemědělství, řeč čísel by mohla: Velký bariérový útes každý rok přitahuje turisty z celého světa - a ti v Austrálii utratí zhruba pět a půl miliardy amerických dolarů.

Ekosystémy v Austrálii výrazně poškodily záplavy
Ekosystémy v Austrálii výrazně poškodily záplavy
Více fotek
  • Ekosystémy v Austrálii výrazně poškodily záplavy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2484/248316.jpg
  • Poškozená australská příroda autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2484/248318.jpg
  • Australská krajina autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2484/248319.jpg
  • Korálové útesy autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2484/248320.jpg