Letadlo s Obamovou muselo přerušit přistání, hrozila mu srážka

Washington - Letadlo s první dámou Spojených států Michelle Obamovou muselo podle informací deníku The Washington Post přerušit přistávací manévr na Andrewsově základně nedaleko Washingtonu. Kvůli chybě letového dispečera hrozilo, že se na přistávací ploše srazí s dvousettunovým vojenským nákladním letadlem. Manželka amerického prezidenta Baracka Obamy se vracela z New Yorku, kde se spolu s chotí viceprezidenta Joea Bidena Jill zúčastnila televizního natáčení. Byla na palubě Boeingu 737, který je součástí prezidentské letky.

Kontrolní věž na Andrewsově základně si až na poslední chvíli všimla, že obří nákladní letoun C-17 zřejmě nezvládne vyklidit přistávací plochu pro letadlo s Obamovou. Nejprve prezidentskému Boeingu nařídila provést několik manévrů, aby dopravní letoun získal více času. Nakonec ale letadlo s Obamovou muselo přistání přerušit a začít kroužit kolem letiště.

O něco později letadlo bezpečně přistálo. Zdroj z americké administrativy řekl televizní stanici NBC News, že lidé na palubě letadla s Obamovou si incidentu vůbec nevšimli. Měli prý pocit, že jde o běžné přistání. „Letadlo nikdy nebylo skutečně ohroženo,“ uvedl v prohlášení Úřad pro dozor nad civilním letectvím.

Věc se nyní vyšetřuje. Stala se v okamžiku, kdy americké veřejné mínění i úřady znepokojilo několik selhání letových dispečerů, kteří usnuli během noční služby. Jeden z nich se dokonce ve službě díval na film. K obavám Američanů o bezpečnost letecké dopravy se v uplynulých dnech vyjádřil i Obama. „Máme to pod kontrolou,“ řekl.