Ropná skvrna rok poté - Mexický záliv se stále nevzpamatoval

Washington - Výbuch na vrtné plošině Deepwater Horizon spustil přesně před rokem sérii událostí, které vyústily v největší únik ropy v dějinách Spojených států. Do vod Mexického zálivu nekontrolovaně vytekly miliony litrů této mazlavé suroviny, která znečistila pobřeží pěti amerických států a způsobila škody, jež budou doznívat ještě několik let. Havárie si dokonce vyžádala i lidské oběti - 11 dělníků přišlo o život po výbuchu s následným požárem.

Osudným se stal pro plošinu Deepwater Horizont náhlý výron plynných uhlovodíků, které bývají nashromážděny v blízkosti ropných nalezišť. Ke katastrofě došlo večer 20. dubna loňského roku, kdy vysoce stlačený metan vytrhl horní uzávěr vrtné aparatury a po smíšení se vzduchem explodoval. Výbuch spolu s následným požárem připravil o život 11 osob a narušil statiku plošiny, která se po necelých dvou dnech potopila.

Zkáza 33 000 tun těžkého kolosu, jehož vlastníkem byla americká firma Transocean, znamenala pro těžaře těžkou ránu. Kilometr a půl pod hladinou se ale rodila ještě další pohroma, tentokrát ekologická.

Video Telefonát Michala Kubala
video

Telefonát Michala Kubala

Telefonát Michala Kubala

17:30

Reportáž Michala Kubala

Požár plošiny odstartoval ropnou havárii

Vstup Michala Kubala

Rozhovor s Michalem Kubalem a Bohumírem Jánským v Událostech, komentářích

Každé zařízení pro podmořskou těžbu ropy musí být vybaveno dálkově ovládaným ventilem, který v případě havárie zamezí úniku suroviny. V případě plošiny Deepwater Horizon však bezpečnostní mechanismus selhal, o čemž svědčila zvětšující se skvrna na hladině.

Přes rozsáhlé nasazení norných stěn a dalších prostředků dorazila ropná skvrna během několika dnů ke břehům Louisiany a nakonec poškodila pobřeží pěti amerických států, včetně cenných mokřadů v deltě řeky Mississippi. Symbolem obří ekologické katastrofy se stali ropou obalení pelikáni. Kromě škod na životním prostředí měla havárie i sociální aspekt. O obživu dočasně připravila rybáře, chovatele ústřic i další obyvatele zasažených přímořských oblastí.

Zastavit únik ropy nebylo vzhledem k mimořádně velké hloubce snadné. Jako krátkodobé opatření byl na ústí poškozeného vrtu spuštěn obří kontejner, z něhož byla zachycená ropa přečerpávána do tankerů na hladině. Po prvotních nezdarech byla tato metoda výrazně zdokonalena, ale i tak šlo o provizorium, jehož smyslem bylo získat čas pro definitivní řešení.

Počátkem srpna se technikům podařilo přímo do poškozeného vrtu napumpovat speciální těsnicí směs. Přestože vzniklá zátka byla schopna tlaku ropy odolat, americká vláda požadovala, aby byl vrt pro jistotu ucpán i zdola pomocnými šachtami. To se 18. září skutečně stalo a následující den testy prokázaly úspěšné završení celé záchranné operace.

Než se podařilo vrt Macondo ucpat, uniklo do moře zhruba 800 milionů litrů suroviny. Velkou část z ní se podařilo spálit na hladině nebo rozložit pomocí chemických látek, takzvaných dispergátorů. Jak ale ukázaly záběry zveřejněné letos v únoru, část ropy se stále drží u dna a ohrožuje mořský ekosystém. Jiná studie zase odhalila problém s použitými dispergátory, které se ve vodě rozkládají pomaleji, než se čekalo.

Podle odhadu vědců z Texaského univerzitního systému se Mexický záliv z ropného úniku vzpamatuje do konce roku 2012. Nejhůř zasaženým částem pobřeží ale návrat k původnímu stavu potrvá o několik let déle.

Vyšetřovací komise zřízená na popud amerického prezidenta došla k závěru, že spoluodpovědnost za neštěstí nese jak společnost BP, tak vlastník plošiny i firma Halliburton, která bezprostředně před výbuchem prováděla cementáž vrtu. Vyšetřovatelé odhalili tak závažné chyby v řízení rizik, že to podle nich vrhlo pochybnost na kulturu bezpečnosti celého odvětví.

Ralph Portier, člen komise zkoumající dopady ropné skvrny:

„Jsem opatrný optimista. Pobřeží nezasáhlo masivní znečištění, ryby ani mořské plody nejsou kontaminované. Ale nevíme, kolik ropy zůstalo pod hladinou, ani jaké budou dlouhodobé následky.“

Odškodné od BP chce na půl milionu lidí, zatím dostali ale jenom zlomek. Ze slíbených 20 miliard dolarů vyplatila sotva pětinu. Ne každý ale na ropné skvrně prodělal. Těm, kdo dostali šanci bojovat s ropou a vydělali na tom, se v USA říká spillionáři. Hodně z nich mělo vazby na úřady rozhodující o přidělení zakázek.

Ropa ve vodách Mexického zálivu
Ropa ve vodách Mexického zálivu
Více fotek
  • Ropa ve vodách Mexického zálivu zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/18/1775/177443.jpg
  • Pokus o ucpání poškozeného vrtu v Mexickém zálivu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1687/168671.jpg
  • Ropná skvrna u pobřeží zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1613/161279.jpg
  • Ropná skvrna u pobřeží autor: ČT24, zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1616/161512.jpg
  • Ropná skvrna u pobřeží zdroj: AP Photo http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/17/1613/161278.jpg