V Jemenu dál umírají lidé, protivládní demonstrace neustupují

Saná - Rada bezpečnosti OSN jednala poprvé o situaci v Jemenu. Při protivládních protestech tam od ledna zemřelo nejméně 130 lidí. Demonstranti požadují odchod prezidenta Sáliha, který vládne zemi už 32 let. Protivládní nepokoje dnes pokračovaly ve dvou jemenských městech i dnes. Zahynuli nejméně dva lidé.

V přístavu Hudajdá dnes zemřel jeden člověk poté, co útočník na motocyklu střílel do skupiny lidí, kteří spali na místě manifestace. Zranil navíc dalších osm lidí. V Adenu pak demonstranti při střelbě do davu zabili jednoho policistu, tři další lidé byli zraněni. 

Prezident Sálih sice pod tlakem okolností slíbil, že v roce 2013 odstoupí, nespokojenost ale zasáhla i jeho tábor. Několik bývalých ministrů, poslanců a armádních důstojníků odstoupilo a založilo novou politickou stranu, Blok pro spravedlnost a rozvoj. „Náš blok musí být aktivní stranou, musíme se hodně snažit, abychom našemu národu přinesli lepší vzdělání, zdravotnictví, spravedlnost a stabilitu,“ říká šéf nové strany Mohamed Abu Lahum. 

Rada pro spolupráci arabských států Perského zálivu jednala o víkendu o ukončení násilí v Jemenu. Opozice se setkání odmítla zúčastnit. Na programu totiž chybělo jednání o odchodu prezidenta Sáliha. 

Mezinárodní diplomatická úsilí zatím nepřináší plody. Zdrženlivé jsou v případě Jemenu i Spojené státy. Obávají se, že svržení Sáliha by přivedlo k mocenskému vakuu, které by snadno mohli zaplnit stoupenci islámských radikálů.