Hromada odpadků ukrývala staré římské mauzoleum

Řím - Italská policie objevila římské mauzoleum ze 2. století zcela pohřbené pod nelegální skládkou odpadu v Pozzuoli v neapolské aglomeraci. Když začali policisté během razie odklízet buldozerem hromady smetí, objevili podzemní tunel se zbytky mramorové výzdoby, který vedl do starověké hrobky. Ještě více policisty šokovalo, že v hrobce nalezli uskladněné automobilové baterie a pneumatiky.

Při kontrole skládky, kde leží 58 tun odpadu, si policisté povšimli, že k zakrytí odpadu byla stržena část jakési staré budovy. Přivolali archeology a s jejich pomocí vstup do tunelu odkryli.

Michele Buonomo - prezident ekologického sdružení Legambiente:

„Tento případ je další nechutný důkaz necivilizovanosti místních lidí. Trpí naše historické a kulturní dědictví.“
Video Hromada odpadků ukrývala staré římské mauzoleum
video

Hromada odpadků ukrývala staré římské mauzoleum

Majitel a uživatel pozemku byli obviněni z porušování norem o ochraně životního prostředí a o ochraně národního dědictví.

Neapol se léta potýká s opakovanými krizemi s odpadem. Ta poslední ještě neskončila. Město se nyní ne zcela úspěšně snaží odpad odklidit před blížícími se Velikonocemi. Kampánie patří mezi nejlidnatější oblast Itálie a problém s odpadem je tu dlouholetá záležitost. Situaci komplikuje neefektivnost boje státních orgánů proti ilegálním skládkám a rostoucí vliv organizovaného zločinu.

/*json*/{"map":{"lat":40.827968974744,"lng":14.124727249146,"zoom":14,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Skládka odpadu v Pozzuoli
Zdroj: EBU
Autor: ČT24