Velikonoce jsou svátkem i pro hackery

Praha - Na velikonoční svátky se chystají i hackeři. Internetoví podvodníci už začali rozesílat falešná přání a pozdravy. Antivirová firma McAfee varuje, že podobných e-mailů, které obsahují nakažené soubory, bude ještě přibývat. E-maily v podobě blahopřání a pohlednic s motivy králíčků, kuřátek a vajíček se o Velikonocích rozesílají běžně a právě toho hackeři využívají. Jejich e-maily obsahují odkazy na weby, které šíří škodlivé programy a dokážou ukrást uživatelská hesla a další citlivá data.

Antivirová firma McAfee varuje a radí neotevírat žádné e-maily, ve kterých stojí například: „stáhněte si pozdrav v animované podobě“ nebo „otevřte přání“. V podpisu přitom stojí jako odesílatel zcela běžné křestní jméno. Po kliknutí na odkaz se útočníci pokusí vzdáleně ovládnout počítač a nainstalovat do něj škodlivý program.

Velikonoční svátky nejsou pro takové praktiky výjimečné. Ještě ve větší míře útočí hackeři během Vánoc a na svatého Valentýna. Při mimořádných událostech kyberzločiny rapidně narůstají. Výrobce antivirového softwaru AVG zaznamenává každý týden 60 až 70 milionů pokusů o napadení počítače.