Na thajsko-kambodžské hranici se rozhořely nové boje

Bangkok/Phnompenh – Deset mrtvých si dosud vyžádaly obnovené boje ve sporném úseku hranice mezi Kambodžou a Thajskem. Střety pokračují den poté, co bylo při přeshraniční přestřelce, zabito nejméně šest vojáků z obou táborů. Obě strany do pátku dodržovaly neformální příměří. Nyní se navzájem obviňují z obnovení bojů. Z oblasti byly evakuovány tisíce civilistů.

Thajští a kambodžští vojáci bojují v džungli v okolí chrámu Ta Krabey, na který si obě strany činí nárok. Tato oblast leží asi dvě stě kilometrů od další části sporného území na společné hranici zhruba o rozloze pěti kilometrů čtverečních, na němž stojí chrám Preah Vihear. Hranice areálu však nikdy nebyla přesně vytyčena a Thajci mají pod kontrolou hlavní přístupové cesty ke komplexu.

Když v roce 2008 UNESCO na základě žádosti Kambodže tuto památku zapsalo na svůj seznam, rozezlení thajští nacionalisté znovu spor rozdmýchali. Poslední střety na společné hranici se kolem chrámu Preah Vihear odehrály na začátku února, kdy při nich bylo zabito deset vojáků.

Do ohně napětí mezi oběma zeměmi v posledních měsících přilévají oleje thajské nacionalistické skupiny, které v Bangkoku uspořádaly několik protestů, v nichž vládu vyzývaly, aby zabrala sporné území na hranici, která v některých částech nebyla nikdy formálně vymezena.

Boje na thajsko-kambodžské hranici
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24