Zemřel duchovní otec kompaktního disku

Tokio – Jako jednaosmdesátiletý dnes zemřel bývalý šéf japonského koncernu Sony Norio Ohga. Patřil mezi technické vizionáře, bez něj by firma Sony nebyla taková, jak ji dnes svět zná. Je mimo jiné považován za duchovního otce kompaktního disku. Jeho rozhodnutí koupit filmovou společnost Columbia Pictures pak ze Sony definitivně udělalo nepřehlédnutelného hráče v odvětví průmyslu využívání volného času. Příčinou jeho smrti bylo selhání více tělesných orgánů.

Nejvyšším šéfem Sony byl od roku 1982 do roku 1995. Podle nynějšího šéfa firmy Howarda Stringera to byl Ohga, kdo z výrobce elektroniky udělal digitální multimediální konglomerát, který se vedle audiovizuální techniky rozkročil do hudebního a filmového průmyslu a do průmyslu pro volný čas.

Vedle vývoje formátu CD Ohga vedl jednání mezi Sony a společností CBS, které vyústilo ve zrod společnosti CBS/Sony Records. Z té se později stala firma Sony Music Entertainment. Ohga také nakreslil logo Sony a podílel se na tržním úspěchu konzole PlayStation. Ohga kdysi studoval muzikologii, hudba byla jeho velikou vášní. Když se v roce 2000 v Berlíně otevíralo Sony-centrum, Ohga na slavnostním ceremoniálu dirigoval Beethovenovu Devátou symfonii v provedení berlínských filharmoniků.

CD
CD