Z věznice v Kandaháru uteklo pět set Tálibánců

Kábul - Téměř pět set vězňů uniklo v noci na dnešek tajným tunelem z věznice ve městě Kandahár na jihu Afghánistánu. Jedná se především o příslušníky afghánského militantního hnutí Tálibán. Na svobodu jim pomohli spolubojovníci; tunel z obou stran věznice se hloubil několik měsíců. Podle Tálibánu už jsou uprchlíci v táborech povstalců na severovýchodě země.

Podle ředitele zařízení Ghuláma Dastagíra Majara uniklo z věznice 476 mužů. „Ve vězení si odpykávalo trest celkem dvanáct set lidí. Stovka velitelů a čtyři stovky bojovníků už prý bezpečně dorazily do táborů povstalců na severozápadě Afghánistánu,“ uvedl.

Afghánské úřady označují za „politické“ ty vězně, kteří jsou z řad Tálibánu a nebyli zadrženi v boji. Ve věznici bylo internováno celkem asi 1200 odsouzenců. Podle bezpečnostního zdroje, který si nepřál být jmenován, byl tunel dlouhý asi 300 metrů.

Mluvčí Tálibánu Júsuf Ahmadí prohlásil, že vězni skutečně uprchli tunelem dlouhým 360 metrů, který vyhloubili směrem na jih. Podle něho uprchlo 541 osob. „Jde o 106 politických vězňů a ostatní jsou bojovníci. Dorazili do našich táborů a k žádným střetům nedošlo,“ dodal mluvčí Tálibánu.

Ostraha věznice v Kandaháru
Ostraha věznice v Kandaháru