Šaty dělají královskou nevěstu

Londýn - Od chvíle, kdy Kate a William oznámili zasnoubení, propukly mezi novináři, módními experty i veřejností nekonečné dohady na téma nevěstiných svatebních šatů. Svatební šaty jsou středem pozornosti každé svatby a o těch „princeznovských“ to platí dvojnásob. Stávají se inspirací pro řadu dalších nevěst po celém světě a oděvní průmysl směle produkuje jejich lepší či horší kopie. Šaty Kate Middletonové určitě nebudou výjimkou.

„Myslím, že určitě nebudou krátké, nebudou bez ramínek a nečekám, že budou výstřední,“ hádá několik dní před svatbou britská módní expertka. O tvůrci šatů pro Kate se čile diskutuje už od listopadu, kdy pár oficiálně oznámil zásnuby. Mezi nejčastěji zmiňovanými návrháři jsou Jasper Conran, Bruce Oldfield a Sarah Burtovoná. Jisté je, že šaty nešila Vivienne Westwoodová, která se nechala slyšet, že „Kate nemá dost stylu na to, aby mohla nosit její šaty“.

Jisté je i to, že šaty budou bílé. Za tradiční barvu svatebních šatů vděčíme královně Viktorii. Když si v roce 1840 brala prince Alberta, dala před královskou stříbrnou přednost sněhově bílé a stanovila tak precedens pro následující generace nevěst z celého světa.

Na Lady Dianu Spencerovou by byla královna Viktorie pyšná. Svého času nejznámější svatební šaty světa. Miliarda lidí u televizních obrazovek v roce 1981 sledovala, jak Diana vystupuje před katedrálou svatého Pavla ze skleněného kočáru a vlečka jejích šatů jako by neměla konec. Nejznámější svatební šaty světa v barvě slonové kosti se staly inspirací i snem pro nevěsty na celém světě. Vytvořili je mladí – a v té době ještě nepříliš známí – britští návrháři Elizabeth a David Emanuelovi. Cena šatů s velkou nafouknutou sukní, nadýchaným rukávy a nařaseným výstřihem se odhaduje na 25 tisíc liber. Na jejich výrobě se podílelo šest různých firem. Byly ušity z 23 metrů hedvábného taftu, ozdobeného krajkami a ručními výšivkami a deseti tisíci ručně přišívanými perlami. Krejčí spotřebovali 91 metrů tylové krinolíny a 137 metrů síťky na závoj, který držela tiára rodiny Spencerů. Osmimetrová  vlečka ze slonovinově bílého taftu a krajek byla tou nejdelší, jakou si do té doby královská nevěsta oblékla.

Svatební šaty princezny Alžběty se naopak proslavily svou jednoduchou krásou. V poválečné době nechtěla Alžběta utrácet za přepychové šaty a působit příliš okázale. Látku na svatební róbu pořídila za 200 oděvních kuponů.

V roce 1973 si princezna Anna k oltáři oblékla šaty v tudorovském stylu z pravého hedvábí, s vysokým límcem a rukávy středověkého střihu, které dokonale ladily s jejím elegantním královským vzezřením. Stejně jako její matka, královna Alžběta II., použila slavnou tiáru The Russian Fringe.

Sarah Fergusonová měla údajně prohlásit, že druhé takové svatební šaty, jaké si nechala ušít, už nebudou. Měla nejspíš pravdu. Vybrala si slonovinově bílý satén, dramatické ramenní vycpávky zvýrazněné našitými mašlemi a přes pět metrů dlouhou vlečku. Tu zdobilo písmeno A jako Andrew a její vlastní erb. Nechyběly ani výšivky ve tvaru vln a kotev odkazující na Andrewovu kariéru u námořnictva. Byly to šaty, které svou výrazností a nápaditostí plně odrážely osobnost nevěsty. Odhaduje se, že cena róby se díky ohromnému množství použitých diamantů, křišťálů a perel vyšplhala až na 155 tisíc liber.

Svatba prince Edwarda, nejmladšího potomka Alžběty II., naopak vynikala jednoduchostí a civilností ve srovnání s předchozími královskými veselkami. Sophie Rhys-Jonesová dorazila do windsorské kaple svatého Jiří v róbě navržené Samanthou Shaw. Šaty s dlouhým rukávem šité z ručně barvené hedvábné organzy a hedvábného krepu doplňovala dlouhá vlečka v barvě slonoviny osázená ručně našitými ornamenty z perel a křišťálů. Splývavý závoj držela diamantová tiára, kterou si nevěsta půjčila od budoucí tchýně. Černobílé perlové náušnice byly vyrobeny podle návrhu samotného prince Edwarda.

Šaty Kate Middletonové určitě ponesou rukopis své majitelky, na jejich návrhu se měla sama podílet. Jejich přesná podoba ale zůstane tajemstvím až do chvíle, kdy bude vystupovat před Westminsterským opatstvím z královského rolls-royce. Ironií je, že posledním, kdo Kate ve svatebním uvidí, bude princ William, který na ni bude čekat u oltáře.

Svatba prince Charlese a Diany Spencerové
Svatba prince Charlese a Diany Spencerové
Více fotek
  • Svatba prince Charlese a Diany Spencerové autor: Princess Diana Archive, zdroj: Getty Images News http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2411/241064.jpg
  • Diana Spencerová ve skleněném kočáru autor: Princess Diana Archive, zdroj: Getty Images News http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2412/241106.jpg
  • Svatba princezny Alžběty a prince Philipa autor: Hulton Archive , zdroj: Getty Images http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2487/248653.jpg
  • Svatba princezna Anny autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2499/249890.jpg
  • Svatba Sarah Fergusonové a prince Andrewa autor: Hulton Archive , zdroj: Getty Images http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2487/248652.jpg
  • Svatba prince Edwarda a Sophie Rhys-Jonesové autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/25/2499/249887.jpg