Šéf CIA bude americkým ministrem obrany

Washington - Příštím americkým ministrem obrany se stane dosavadní šéf Ústřední zpravodajské služby (CIA) Leon Panetta. V čele CIA ho vystřídá generál David Petraeus, který nyní velí operacím v Afghánistánu. Informovaly o tom dnes americké stanice NBC a ABC. Panetta by měl do funkce nastoupit 1. července, pokud jej v ní potvrdí Senát. Prezident Barack Obama oficiálně zodpoví dotazy k personálním změnám ve čtvrtek.

Panetta nahradí odcházejícího Roberta Gatese, který už dříve oznámil, že letos ve funkci šéfa Pentagonu skončí. Agentura AP s odvoláním na nejmenované oficiální americké zdroje napsala, že změny ještě nejsou konečné a že v praxi by měly být provedeny v létě.

Petraeuse v Afghánistánu chce podle tohoto zdroje Obama nahradit generálem Johnem Allenem. Novým americkým velvyslancem v Kábulu pak má být jmenován profesionální diplomat Ryan Crocker.

Video Obama oznámí změny ve vládě
video

Obama oznámí změny ve vládě

Leon Panetta se stal šéfem CIA 19. února 2009. Jeho výběr tehdy americká média označila za překvapivý, protože Panetta do té doby neměl žádné přímé zkušenosti s vedením zpravodajské služby. Podle médií chtěl prezident Barack Obama svým výběrem dát jasně najevo, že nový ředitel CIA nebude mít žádnou spojitost s kontroverzními protiteroristickými opatřeními, která zpravodajská služba začala využívat za vlády prezidenta George Bushe.

David Petraeus velí Mezinárodním silám pro podporu bezpečnosti (ISAF) v Afghánistánu. Do jejich velení se dostal loni v červenci poté, co byl z této funkce odvolán generál Stanley McChrystal kvůli pohrdavým výrokům o některých amerických vládních činitelích v rozhovoru pro časopis Rolling Stone.

Od února 2007 do září 2008 byl Petraeus vrchním velitelem koaličních sil v Iráku; jeho strategie výrazně přispěla k poklesu násilí a zklidnění celkové situace v zemi. Poté se stal velitelem amerických sil na Blízkém východě a ve střední Asii.