Londýn si napůl oddychl, má za sebou královskou generálku

Londýn - Londýn zažil generálku královské svatby. Kdo si přivstal, mohl v pět ráno vidět nácvik svatebního průvodu. Slavnost podle médií bude stát desítky milionů liber, velká část z nich se utratí za bezpečnost. Tím, že je pátek výjimečně státním svátkem, přijde tamní ekonomika až o pět miliard korun. Naopak Británie vydělá na zájmu o tamní ubytování či například suvenýry. Zpravodajský kanál ČT24 v pátek od 9:00 do 15:00 odvysílá speciál Královská svatba.

Královská svatba je, aspoň co se obchodu týče, trefou do černého. Londýnské ulice se oblékly do modrobíločervené barvy a ruce si tak mohou mnout výrobci vlajek. Současně se roztáčí kola luxusu, když se důležití i méně důležití hosté chtějí ukázat jen v tom nejlepším světle, a to jak na obřadu, tak na večírcích po celé zemi.

Žaket za nemalý peníz si například musí koupit i vicepremiér Nick Clegg, který přiznal, že mu v šatníku chybí. V Londýně bude na šest set tisíc návštěvníků, u kterých se dá očekávat nálada na utrácení. „Čekáme, že turisti v Londýně jen během prodlouženého víkendu utratí 40 milionů liber. Důležitější ale bude dopad dlouhodobý, chystáme na základě svatby velkou kampaň,“ doplňuje Patricia Yates z agentury na podporu britské turistiky VisitBritain.

Video Reportáž Martina Řezníčka
video

Reportáž Martina Řezníčka

Za noc si turista připlatí, hotely si přisadily až na trojnásobek ceny

Britové dají za věci, které by si nebýt svatby nekoupili, na 200 milionů liber. Také hotely zvedly ceny na trojnásobek. Jako první měla plno zařízení u královských památek. „Vzpomínám si na první hodinu poté, co svatbu oznámili, hned si lidi zamlouvali pokoje. Ještě že jsme byli všichni v práci, telefony se nezastavily,“ říká generální manažer hotelu Rubens Malcolm Hendry.

Televize se zase nezastavily před šplháním na střechy. Za možnost získat ten nejlepší záběr novomanželů platí majitelům domů miliony korun. Na svatbě se ale dá vydělat i jinak. Lze vsadit třeba na to, jakou barvu šatů bude mít nevěsta nebo jak dlouho jim sňatek poté, co v pátek vyjdou z těchto dveří opatství, vydrží. Soudě aspoň podle kurzů se William s Kate nemají čeho obávat – budou spolu nejmíň deset let.

V hotelu
V hotelu