Americké peklo: Silné bouřky s tornády nepřežily víc než 300 lidí

Birmingham (USA) – Za pouhých dvacet čtyři hodin zemřelo na jihu Spojených států asi 305 lidí. Důvodem jsou silné bouřky doprovázené tornády. Nejhůře postiženým státem je Alabama, kde tamní úřady napočítaly 204 mrtvých. Úřady nevylučují, že počet obětí ještě poroste. Statisíce lidí jsou již několik dní bez dodávek elektrického proudu. Řádění živlů se rozšiřuje postupně od Mexického zálivu na jihu USA až na sever země k Velkým jezerům a měl by zasáhnout až 21 států.

Jih Spojených států je na kolenou. Vichřice provázené dešti nebo tornády tam totiž napáchaly mohutné škody. Guvernéři států Alabama, Arkansas, Georgia, Mississippi a Tennessee vyhlásili stav nouze. Místní meteorologové se navíc obávají dalších tornád a lokálních záplav. Meteorologové, kteří bouře považují za nejničivější za několik desetiletí, zaznamenali 137 hlášení o tornádech.

„Máme 204 mrtvých ve státě Alabama, z toho 36 ve městě Tuscaloosa,“ řekl AFP mluvčí místních záchranářů. Dalšími dvěma nejpostiženějšími státy jsou Tennessee, jenž naposledy hlásil 34 obětí, a Mississippi, kde bylo 33 mrtvých.

Video Tornáda pustošila USA
video

Tornáda pustošila USA

Tornáda pustošila USA

28.4.2011, UD

Tornáda a bouře zabíjejí na jihu USA

Telefonát Michala Kubala

Zdevastované oblasti dnes navštíví prezident Barack Obama, jenž ve čtvrtek ztráty na životech označil za „srdcervoucí“ a zkázu domů a živností za téměř katastrofickou. Státu Alabama přitom přislíbil výraznou federální pomoc při obnově.

Walter Maddox, starosta Tuscaloosy

„To, čemu jsme byli dnes (ve středu) vystaveni, jsou masivní škody na úrovni, kterou jsme v Tuscaloose již dost dlouho nezažili.“

Kromě Alabamy další mrtvé hlásí státy Mississippi, Georgie, Virginie, Louisiana a Tennessee. Větrná smršť zpustošila alabamské město Tuscaloosa, kde musela místní nemocnice přijmout na své pohotovostní oddělení nejméně stovku osob. Část města a dopravní infrastruktury byla zcela srovnána se zemí, oznámil tamní starosta Walter Maddox. Podle něj také bylo zmobilizováno v Alabamě na 2000 příslušníků národní gardy.

Řádění živlů postihlo i některé státy na severovýchodě USA. V New Yorku voda zatopila desítky silnic, v Marylandu bylo zase hlášeno tornádo u Andrewsovy základny, která leží nedaleko Washingtonu.

Jaderná elektrárna je bez proudu

Bouře rovněž potrhala elektrické vedení a bez proudu se v Alabamě ocitlo na 330 000 zákazníků. O dodávky elektřiny přišla i jaderná elektrárna Browns Ferry nedaleko alabamského hlavního města Huntsville. Americký úřad pro jadernou bezpečnost ale sdělil, že nehrozí selhání žádného ze tří rekatorů elektrárny. „Všechny dostupné dieselové generátory se spustily a systém chlazení jádra reaktoru funguje normálně. Chlazení vyhořelého paliva je rovněž v provozu,“ uvedl ředitel úřadu Gregory Jaczko.

Podle americké televize The Weather Channel zasáhla USA úplně nejničivější série tornád v roce 1925; vyžádala si 747 životů. Při letošní bouři zahynulo nejvíce lidí od roku 1974, kdy tornáda zabila 307 lidí.

/*json*/{"map":{"lat":34.307143856288,"lng":-84.814453125,"zoom":5,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":33.520661,"lng":-86.80249,"type":"29","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/