Svatební trasa jako z turistického průvodce

Londýn - I když je trasa svatebního procesí britského prince Williama a Kate dlouhá jen dva kilometry, míjí řadu pamětihodností spojených s historií země. Během desetiminutové cesty od Westminsterského opatství k Buckinghamskému paláci minou královské svatební kočáry Parlamentní náměstí, sídlo britského premiéra v Downing Street, cvičiště královského jezdectva Horse Guards Parade. Cestu zakončí triumfální průjezd třídou The Mall, kterou budou lemovat desetitisíce diváků.

1. WESTMINSTERSKÉ OPATSTVÍ
Místo svatebního obřadu, gotická katedrála svatého Petra, se nachází nedaleko Westminsterského paláce. Od dob Viléma Dobyvatele se tu až na výjimky korunují panovníci a vdávala se tu Alžběta II. Opatství patří k nejpamátnějším místům Británie, bylo založeno už v 11. století. Pyšní se nejvyšší klenutou klenbou ve Velké Británii, sahá až do 31 metrů.

Odehrál se zde i pohřeb princezny Diany v roce 1997 a královny matky v roce 2002. Kapacita míst k sezení v katedrále je 2 000. Původně románské opatství nechal Jindřich III. Plantagenet přestavět v gotickém stylu.

Nacházejí se tu náhrobky králů a významných osobností britských dějin. Leží zde i Eduard Vyznavač, za jehož vlády byl v 11. století chrám vysvěcen. Aristokraté byli pohřbíváni v postranních kaplích, zatímco mnichové a lidé spojení s opatstvím v křížových chodbách. Jedním z nich je i Geoffrey Chaucer, který bydlel v opatství, když byl ve službách panovníka. Další umělci byli pohřbeni v okolí hrobu Chaucera, a tak bylo toto místo pojmenováno Roh básníků. Je zde pohřbeno více než 400 význačných osobností, mimo jiné Charles Darwin, Isaac Newton, Charles Dickens či Rudyard Kipling.

2. PARLAMENT a PARLAMENTNÍ NÁMĚSTÍ
Parlament sídlí v převážně novogotickém Westminsterském paláci, nacházejí se tu ale i prostory ze století jedenáctého. Má 11 nádvoří a 1 100 místností patřících Sněmovně lordů i Dolní sněmovně.

Okolo paláce se rozkládá Parlamentní náměstí se sochami například Winstona Churchilla, Abrahama Lincolna, Benjamina Disraeliho či Olivera Cromwella. O téměř 770 let starší Westminster Hall (jediná dochovaná část původní budovy) byla kdysi sídlem soudní moci.

3. WHITEHALL
Téměř kilometr dlouhá ulice vedoucí od parlamentu až na Trafalgarské náměstí. Je vládním centrem a sídlem důležitých úřadů a institucí. Palác Whitehall, podle něhož je pojmenována, shořel již v 17. století. Svatebčané budou míjet Downing Street, kde sídlí premiér, ministerstvo financí a zahraničí i Banqueting House, kde byl popraven král Karel I.

4. HORSE GUARDS PARADE
Cvičiště královských jízdních stráží. Náměstí nebo spíše přehlídkové prostranství, okolo něhož prochází Whitehall. Kdysi to bylo kolbiště, kde se konaly rytířské turnaje.

5. THE MALL
Ulice vedoucí z Trafalgarského náměstí k Buckinghamskému paláci. O nedělích a svátcích tu je zakázán provoz, takže se stává obrovskou promenádou. Na jejím konci před Buckinghamským palácem je památník královny Viktorie, která shlíží na celou promenádu. Jih ulice lemuje park svatého Jakuba (St. James Park). S protáhlým jezírkem s cypřiši a jinými neobvyklými stromy je nejstarším královským parkem. Kdysi byl mokřadem, pak královským honebním místem, ale už za Karla II. byl zpřístupněn veřejnosti. Je odtud i výhled na Buckinghamský palác. Na druhé straně ulice se ke konci prostírá Green Park a těsně před ním má v Clarence House londýnské sídlo Williamův otec, princ Charles.

6. BUCKINGHAMSKÝ PALÁC
Sídlo královny i místo oficiálních státních ceremonií a událostí z 18. století. Hlavním královským sídlem se stal až o století později za královny Viktorie, kdy byl dostavován a rekonstruován. Palác zaujímá plochu 12,8 hektaru, má 600 pokojů a 1 000 oken. Je zde 19 oficiálních komnat pro státní příležitosti, 52 ložnic, skoro 80 koupelen a stovka kanceláří. Královnina pracovna je prý největší na světě. Dvanáct soukromých komnat královny s pohledem do zahrady a Green Parku se nachází v severním křídle. Když je panovník doma, vlaje nad palácem královská standarda.

Westminsterské opatství
Westminsterské opatství
Více fotek
  • Westminsterské opatství zdroj: wikipedia http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/22/2121/212094.jpg
  • Westminsterské opatství zdroj: Getty Images News http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2504/250380.jpg
  • Britský parlament zdroj: Wikipedie http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250461.jpg
  • Whitehall zdroj: Getty Images News http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250456.jpg
  • Horse Guards Parade zdroj: Getty Images News http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250457.jpg
  • The Mall zdroj: Getty Images News http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/26/2505/250458.jpg